Hari omm 2
hari om films
AKK 2023
AKK2023
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
WEB_F-8
WEB_F-9
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ ଅବହେଳାର ଉଦାହରଣ, ପରିବାରର ୫ ଜଣ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେଲେ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବହୁ ଦୂର…

2/03/2020 at 7:44 PM

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା୨/୩: ଜନ୍ମରୁ ମୃତ୍ୟୁ ଯାଏଁ ଅନେକ ଯୋଜନା । ଏଥିପାଇଁ ପାଣି ଭଳି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ଟଙ୍କା । ହେଲେ କିଛି ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଖାମଖିଆଲି ମନେ।ଭାବ ଯେ।ଗୁଁ ସରକାରୀ ଯେ।ଜନାର ସୁଫଳ ପାଉନାହାନ୍ତି ଅନେକ। ଏମିତି ଏକ ପରିବାର ରହିଛି ଚିତ୍ରକେ।ଣ୍ଡା ପାପରମେଟଲା ଯାମେଯ।ଡି ଗାଁରେ।

ଝାଟିମାଟି ଚାଳ ଛପର ଘର । ଘର ଭିତରେ ଅଣ୍ଟା ସଳଖି ବି ଠିଆ ହେ।ଇ ହେବନି। ଏଇ ଘରେ ରୁହନ୍ତି ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଯାମଯୋଡି ଗାଁର ୭ ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବ । ଜମି ମାଡି ବେ।ଲି କିଛି ନଥିବା ବେଳ ପର ଘର ମୂଲ ଲାଗିଲେ ଚଳେ ଭୀମ ଖିଲଙ୍କ ପରିବାର । ଯାହା ମିଳେ ବାଣ୍ଟିକୁଣ୍ଟି ଖାଇବାକୁ ପଡେ। ଦୁଃଖ ଏତିକିରେ ସରୁନି, ପରିବାରରେ କିଏ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ତ କିଏ ବିକଳାଙ୍ଗ, କିଏ ବଧିର ।  ଭୀମଙ୍କ ୫ ପୁଅଝିଅ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ । ଏଭଳି ଦୁଃଖରେ ଏମାନେ ବଞ୍ଚୁଥିବା ବେଳେ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାତ ସପନ । ୧୦ କେଜି ଚାଉଳ ଦେଇ ଏହି ପରିବାର ଉପରୁ ମୁହଁ ଫରାଇ ନେଇଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ।

୫ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପିଲାଙ୍କ ପୁରା ଦାୟିତ୍ବ ଭୀମ ଓ ରଇମତିଙ୍କ ଉପରେ । ପିଲାମାନଙ୍କ କଥା ବୁଝୁବୁଝୁ ବେଳେବେଳ କାମ କରିବାକୁ ଯାଇ ହୁଏନି । ଆଉ ଯେଉଁଦିନ କାମକୁ ନଗଲେ ପେଟରେ ପଡେ ଓଦାକନା । ପାଖ, ପଡେ।ଶୀ ଯାହା ଦିଅନ୍ତି ସେଇଥିରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି । ତୁରନ୍ତ ଏହି ଗରିବ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପରିବାରକୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଯେ।ଗାଇ ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ ।

   Related Posts