oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୨୯ ହଜାର କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ମାଡି ଆସୁଛି କ୍ଷୁଦ୍ରଗ୍ରହ, ରବିବାର ପୃଥିବୀ ନିକଟ ଦେଇ ଯିବ : ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିବା ନେଇ ଏମିତି କହିଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ…

24/07/2021 at 10:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୦୭ : ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ମାଡି ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଉଲକା ପିଣ୍ଡ । ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୮.୨ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରୁଥିବା ଏହି ଉଲକା ପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠର ଖୁବ ନିକଟ ଦେଇ ଗତି କରିବ । ନାସା କହିବା ମୁତାବକ ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ରଗ୍ରହର ଆକାର ୪ଟି ଫୁଟବଲ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ସହ ସମାନ । ଏହାର ଚଉଡା ୯୭ ମିଟର ଏବଂ ଲମ୍ବ ୨୩୦ ମିଟର ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି । ନାସା କହିବା ମୁତାବକ, ଏହାକୁ Near-Earth Object (NEO) ଅର୍ଥାତ ପୃଥିବୀର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ କ୍ଷୁଦ୍ରଗ୍ରହ ବା ଧୂମକେତୁ ଭାବେ ପରିଭାଷିତ କରାଯାଏ । ଏହି ଉଲକା ପିଣ୍ଡର ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି 2008 GO20 ।

ତେବେ ଏହି ଧୂମକେତୁ ପୃଥିବୀ ସହିତ ସେତେବେଳେ ଧକ୍କା ହେବ ଯେତେବେଳେ ଏହାର ଦୂରତା ପୃଥିବୀ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଦୂରତା ଠାରୁ ୧.୩ ଗୁଣା କମ ଥିବ । ତେଣୁ ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ରଗ୍ରହ ପୃଥିବୀ ସହିତ ଧକ୍କା ହେବାର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଭୟ କରିବାର କୌଣସି କାରଣ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ୧୯୩୫ ମସିହାରେ ପୃଥିବୀ ଠାରୁ ୧୯ ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ନିକଟ ଦେଇ ଗତି କରିଥିଲା କ୍ଷୁଦ୍ରଗ୍ରହ । ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୧୯୭୭ ମସିହାରେ ପୃଥିବୀ ନିକଟରୁ ୨୯ ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ଦେଇ ଗତି କରିଥିଲା କ୍ଷୁଦ୍ରଗ୍ରହ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ​‌ରେ ଯେତିକି ଦୂରତା ରହିଛି ତାହା ଠାରୁ ୧୧/୧୨ ଗୁଣା ଅଧିକ ଦୂରରେ ଗତି କରିବ ଏହି ଉଲକା ।

ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଥିବା ପଠାଣି ସାମନ୍ତ ପ୍ଲାନେଟୋରିୟମ ଉପ ନିର୍ଦେଶକ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି, ଗତକାଲି ଅର୍ଥାତ ରବିବାର ରାତି ୧୧ଟା ୨୧ ସମୟରେ ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ନିକଟ ଦେଇ ଗତି କରିବ ‘2008 GO20’ କ୍ଷୁଦ୍ରଗ୍ରହ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ରଗ୍ରହ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୨୯ ହଜାର କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଆସୁଛି । ତେବେ ଏହି ଗତି ସାମ୍ନାରେ କିଛି ବି ଆସେ ତେବେ ତାହା ଧ୍ବଂସ ହେବା ଥୟ । ୨୦୦୮ ମସିହା ଜୁନ ୨୦ ତାରିଖରେ ଏହି ଭଳି ଏକ ଉଲକା ପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀ ନିକଟ ଦେଇ ଗତି କରିଥିଲା ଏବଂ ପୁନଶ୍ଚ ୨୦୩୪ ମସିହା ଜୁଲାଇ ୨୫ ତାରିଖରେ ଏହା ପୃଥିବୀ ନିକଟ ଦେଇ ଗତି କରିବ । ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ଏବଂ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହ ନିକଟ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କକ୍ଷରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କ୍ଷୁଦ୍ରଗ୍ରହ ଅହରହ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ପୃଥିବୀର ଗୁରୁତ୍ବାକର୍ଷଣ ଶକ୍ତି ଯୋଗୁଁ ବେଳେବେଳେ ଏହା ପୃଥିବୀ ନିକଟ ଦେଇ ଗତି କରନ୍ତି । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ୯୯.୯୯ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷୁଦ୍ରଗ୍ରହ ପୃଥିବୀ କକ୍ଷକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଜଳିପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାନ୍ତି ।   

   Related Posts