previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିହାରରେ ବିଜେପିଠୁ ଅଲଗା ହେବ ଜେଡିୟୁ ! ଗୋଟିଏ-ଦୁଇ ଦିନରେ ହୋଇପାରେ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା ଉପକାରାଗାରରେ ଅଘଟଣ, ଗଳାକାଟି କଏଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ
  • ||
  • ଜଙ୍ଗଲର ରାଜାକୁ ପାଳିବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ନାହିଁ : ଚିଡିଆଖାନାର ସିଂହକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେବ ପାକିସ୍ତାନ
  • ||

ଜି-୨୦ରେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧି ହେବେ ଅମିତାଭ କାନ୍ତ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟଲଙ୍କ ନେବେ ସ୍ଥାନ

7/07/2022 at 8:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନୀତି ଆୟୋଗର ପୂର୍ବତନ ସିଇଓ ଅମିତାଭ କାନ୍ତ ଜି-୨୦ରେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବେ । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟଲଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ନେବେ ଅମିତାଭ କାନ୍ତ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ୱର ୩୧ରୁ ଜି-୨୦ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବେ । ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ଶେର୍ପା (ଆୟୋଜକ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧି)ର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।  

ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ଭାରତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜି-୨୦ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବ । ଏପରିସ୍ଥିତିରେ ଆୟୋଜକ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଅନେକ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ସମୟ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡିଥାଏ। ଅନ୍ୟପଟେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟଲଙ୍କ ନିକଟରେ ମୋଦୀ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳର ବହୁ ବିଭାଗ ରହିଛି। ଏପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଏହି ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା କଠିନ ହେବ।

ପିୟୁଷ ଗୋୟଲ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଗୃହର ନେତା ସହ ଅନ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ଅମିତାଭ କାନ୍ତ ପ୍ରାୟ ଛଅ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ନୀତି ଆୟୋଗର ସିଇଓ ଥିଲେ ଏବଂ ଗତ ମାସରେ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ କରିଥିଲେ। କେରଳ କ୍ୟାଡରର ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ କାନ୍ତ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଡିଆଇପିପିର ସଚିବ ଥିଲେ।

   Related Posts