AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁମ୍ୱାଇ: ଗୁଲମର୍ଗ ସ୍କିଂ ରିସର୍ଟରେ ହିମସ୍ଖଳନ, ଫସିଲେ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ଟୁରିଷ୍ଟ
  • ||
  • ନବ ଦାସ ହତ୍ୟା ମାମଲା, ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଜେ.ପି ଦାସ କରିବେ ତଦନ୍ତର ତଦାରଖ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଟ୍ୱିନସିଟିର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ବଜେଟ୍: ସୁନା-ରୁପା, ସିଗାରେଟ୍ ମହଙ୍ଗା, ଶସ୍ତା ହେଲା ଟିଭି ଉପକରଣ ଓ ସାଇକେଲ୍, ଖେଳନା
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଫୋକସ୍; ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦୂର ହେବ ଏମିନିଆ, ଗ୍ରୀନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ମିଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଫୋକସ୍; ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦୂର ହେବ ଏମିନିଆ, ଗ୍ରୀନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ମିଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିପଡ଼ିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଅଟୋ, ୯ ଆହତ
  • ||

ତୱାଙ୍ଗ ବିବାଦରେ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ବଡ଼ ଅଭିଯୋଗ, କହିଲେ-ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧି ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ ଚୀନ୍‌ରୁ ମିଳିଛି ୧.୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା

13/12/2022 at 6:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩।୧୨: ଅଋଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ତୱାଙ୍ଗ ସେକ୍ଟରରେ ଭାରତ-ଚୀନ୍‌ ସୀମା ସଂଘର୍ଷରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧି ଫାଉଣ୍ଡେସନ (ଆରଜିଏଫ) ଉପରେ ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସଠାରୁ ୧.୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ନେବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ମଙ୍ଗଳବାର ସଂସଦରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଦାବିକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ସଂସଦ ଭବନ ବାହାରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧି ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଏଫସିଆରଏ’ ବିଦେଶୀ ଯୋଗଦାନ(ବିନିୟମନ) ଅଧିନିୟମ’ ରଦ୍ଦଲାଗି ପ୍ରଶ୍ନରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ଲାଗି ସଂସଦରେ କଂଗ୍ରେସ ସୀମା ସଂଘର୍ଷର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛି।

ଅମିତ ଶାହ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆରଜିଏଫକୁ ଚୀନ୍‌ ଦୂତାବାସରୁ  ୧.୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ମିଳିଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ପଞ୍ଜିକରଣ ସେଥି ପାଇଁ ରଦ୍ଦ କରିଦିଆଗଲା, କାରଣ ଏହା ଏଫସିଆରଏ ନିୟମ ମୁତାବକ ନଥିଲା। ଶାହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନେହେରୁଙ୍କ ଚୀନ୍‌ ପ୍ରେମ ଲାଗି ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଭାରତର ସ୍ଥାୟୀ ଆସନକୁ ବଳି ପକାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଶାହ ସୀମାରେ ଭାରତୀୟ ଜବାନଙ୍କ ବୀରତାର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟାନକୁ ନେଇ ପାର୍ଟି ମୁଖପାତ୍ର ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୬୨ ମସିହାରେ ଚୀନ ଭାରତର ହଜାରେ ହେକ୍ଟର ଜମି ହଡପ କରିନେଇଥିଲା। ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ଭାରତରେ ଚୀନ ଦୂତାବାସ ଅଋଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଓ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ସୀମାନ୍ତ ଏଜେନ୍ସୀ (ଏନଇଏଫଏ) ଉପରେ ନିଜର ଦାବି କରିଥିଲା। ତେବେ ଜାରି ତର୍କରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖଡଗେ ସଂସଦରେ ଚୀନ୍ ସୀମା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଦାବି ସହ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧି ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଏଫସିଆରଏ ଲାଇସେନ୍ସ ରଦ୍ଦର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଯଦି ଏହା ଆମର ଭୁଲ ତେବେ ଏଥି ପାଇଁ ଆମକୁ ଫାଶୀରେ ଝୁଲାଇ ଦିଆଯାଉ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts