AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦନ୍ତା ମୃତଦେହ ଠାବ, ହାତୀକୁ ମାରି ନେଇଗଲେ ଦାନ୍ତ
  • ||
  • MKCG ମେଡିକାଲ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ସ୍କୁଟି-କାର୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାତିରେ ପାରଦ କମିବ ଓ ଶୀତ ବଢ଼ିବ, ଦିନରେ ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ତୋଲକୋଇ: ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ହାତୀଛୁଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଜଙ୍ଗଲରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||

ଅବ୍ୟର୍ଥ ‘ଆକାଶ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ, ଶତ୍ରୁପକ୍ଷର ଟାର୍ଗେଟକୁ ଧ୍ବଂସ କରିବ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଆକାଶକୁ ଉତକ୍ଷେପିତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର

4/12/2020 at 7:53 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୧୨ : ଚୀନ ସହିତ ସୀମା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ପାଦ ଆଗେଇଛି ଭାରତ । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଲାଗାତାର ଭାବେ ନିଜର ତାକତ ମଜଭୁତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି ।  ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ପାଦ ଆଗେଇ ୧୦ଟି ଆକାଶ ମିଶାଇଲର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା । ଆକାଶ ହେଉଛି ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ବାୟୁକୁ ଭେଦ କରିପାରୁଥିବା ମିଶାଇଲ । ଯାହାକୁ କି ରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ଦ୍ବାରା ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଭାରତ ଡାଇନାମିକ୍ସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଏବଂ ଭାରତ ଇଲୋଟ୍ରୋନିକ୍ସର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ।

ବାୟୁସେନାର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି କି, ଅଭ୍ୟାସ ବେଳେ ଆକାଶ ମିଶାଇଲ ଏବଂ କାନ୍ଧରୁ ବାୟୁକୁ ଛଡାଯାଉଥିବା ମିଶାଇଲର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ମିଶାଇଲଗୁଡିକର ପରୀକ୍ଷଣ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ସୂର୍ଯ୍ୟଲଙ୍କା ମିଶାଇଲ ପରୀକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ କରାଯାଇଥିଲା । ଖାସ କଥା ହେଉଛି, ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ଏବଂ ଏଲଏସିରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ସୀମା ବିଦାଦ ପାଇଁ ଏହି ମିଶାଇଲକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ଏହି ମିଶାଇଲ ଦ୍ବାରା ଶତ୍ରୁପକ୍ଷଙ୍କ ସୀମା ଉଲ୍ଲଂଘନ ଉପରେ ତୀକ୍ଷଣ ନଜର ରହିବା ସହିତ ଦୃଢ ଜବାବ ଦେବ ।

ଆକାଶ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହେଉଛି ସ୍ବଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ ମିଶାଇଲ । ଏହାକୁ ଏବେ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯାଇ ନୂତନ ଭାବେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଆକାଶ ମିଶାଇଲ ସମସ୍ତ ମଡେଲ ୩୦ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ଏବଂ ୧୯ କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭେଦ କରି ପାରିବ । ଏହାର ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୭୨୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ଲମ୍ବା ୫.୮ ମିଟର । ଆକାଶ ମିଶାଇଲ ଏକା ସଙ୍ଗେ ୧୬ଟି ଲକ୍ଷକୁ ଟ୍ରାକ କରିପାରିବ । ଗୋଟିଏ ସିଗନାଲ ଦ୍ବାରା ଏକାସାଙ୍ଗରେ ୧୨ଟି ଆକାଶ ମିଶାଇଲ ଅଲଗା ଅଲଗା ଲକ୍ଷ ଭେଦ କରିପାରିବେ ।

   Related Posts