ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଡବିଲ: ପୁରୁଣା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଯୁବକକୁ ଛୁରାମାଡ଼, ଅତର୍କିତ ଆକ୍ରମଣରେ ଆକବର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ଆରକିଟେକ୍ଟ, ଆର୍ଥିକ କାରବାର ନେଇ ହୋଇପାରେ ଜେରା
  • ||

କରୋନା ମୃତ୍ୟୁକୁ ଅଟକାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଆମେରିକା, ଜୁଲାଇ-ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହେବା ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଆଶା

23/03/2020 at 7:47 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ,୨୩।୩:   ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ କରୋନା କବଳିତ କରି ରଖିଛି। ଏସିଆ, ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନେ ଏହି ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ସବୁଠାରୁ ବେଶୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି. ଚୀନରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ବ୍ୟାପିଥିବା ଏହି ଭାଇରସ ୧୩ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ ନେଲାଣି। ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟ ୪୨୮ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ତେବେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟାକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି।

ଚୀନ୍‌ ପରେ ଇରାନ୍‌ ଏବେ ୟୁରୋପ ଇଟାଲୀ ଓ ସ୍ପେନ୍‌ରେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ହାହାକାର । ଏଥିରେ ଅନେକ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଲାଣି । ଆମେରିକାରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଆମେରିକାର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଜୁଲାଇ ଅଗଷ୍ଟ ବେଳକୁ ଆମେରିକାର ଯେଉଁ ସବୁ ସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି ସେହି ସ୍ଥାନ ସ୍ୱାଭାବିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଫେରିପାରେ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । କଟକଣାକୁ ମାନିବା ସହ ସଫଳତାର ସହ ଏହାର ମୁକାବିଲା କଲେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାକୁ କମ୍‌ କରିପାରିବା ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକାରେ ବିଭିନ୍ନ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗର ବରିଷ୍ଠ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ଆନ୍ଥୋନି ଫୈସି ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋରନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଏବେ ଯେଉଁ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି ତାହା ବେଶୀ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୁହେଁ ଏହାକୁ କୋହଳ କରାଯାଇ ପାରେ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।ଏବେ ଆମେରିକାରେ ଅନେକ ସହରରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି । ବିଭିନ୍ନ ସହର ଓ ମହାନଗରରେ ବାର୍‌ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଉଛି ।

ଆମେରିକାରେ ସମସ୍ତ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ଆମେରିକାରେ ୩ହଜାର ୭ଶହ ଲୋକ ଏବେ କରୋନା ପଜେଟିଭ୍‌ । କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ୭୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଆମେରିକାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି । ଜୁଲାଇ ବେଳକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ଅବସ୍ଥା ଫେରି ପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts