scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଗୁପ୍ତରେ ପରମାଣୁ କ୍ଷମତା ବଢ଼ାଉଛି ବେଜିଂ; ପେଣ୍ଟାଗନର ଆଶଙ୍କା, ୨୦୩୫ ସୁଦ୍ଧା ଭରିବ ଚୀନ୍ ଅସ୍ତ୍ର ଭଣ୍ଡାର

30/11/2022 at 1:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୧୦ ବର୍ଷରେ ସର୍ବଶକ୍ତିମାନ ହେବ ଚୀନ୍ । ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଭଣ୍ଡାର । ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେରିକାକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ଗୁପ୍ତ ଯୋଜନାରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛି ଡ୍ରାଗନ୍ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି-ଜିନପିଙ୍ଗ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରକୁ ଆହୁରି ବିକଶିତ କରିବା ସହିତ ନୂଆ ଆଟମ୍ ବମ୍ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ପେଣ୍ଟାଗନ୍ ଆଶଙ୍କା କରିଛି ।

ଆମେରିକା ରକ୍ଷା ବିଭାଗ ପେଣ୍ଟାଗନର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୩୫ ସୁଦ୍ଧା ଚୀନ୍ ପାଖରେ ୧୫ଶହରୁ ଅଧିକ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ହେବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ ପାଖରେ ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆଟମ୍ ବମ୍ ରହିଛି । କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଚୀନ୍ ନିଜର ପରିମାଣୁ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନେଇ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛି । ଆସନ୍ତା ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ତ୍ର ଭଣ୍ଡାରକୁ ବଢାଇବା ସହିତ ବିକଶିତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ରଖିଛି । ୨୦୩୫ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଡ୍ରାଗନ୍ ।

ଚୀନ୍ ନିଜର ସ୍ଥଳ, ବାୟୁ ଓ ଜଳ ସେନାର କ୍ଷମତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଶତ୍ରୁ ଦେଶକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଆକାଶକୁ, ଆକାଶରୁ ଆକାଶ ଓ ସମୁଦ୍ରରୁ ଆକାଶକୁ ପରମାଣୁ ଆଟାକ୍ ପାଇଁ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରୁଛି । ଏଥିପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବଜେଟ୍ ମଧ୍ୟ କରିଛି । ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିବେଶକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି-ଜିନପିଙ୍ଗ୍ । ରିପୋର୍ଟ କୁହାଯାଇଛି, ଫାଷ୍ଟ ବ୍ରିଡର ରିଏକ୍ଟର ଏବଂ ରିପ୍ରୋସେସିଂ ସୁବିଧା ବିକାଶିତ କରି ପ୍ଲାଟିନିୟମ୍ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ୨୦୩୫ ସୁଦ୍ଧା ଚୀନ୍ ଅସ୍ତ୍ର ଭଣ୍ଡାରରେ ୧୫ଶହ ପରମାଣୁ ବମ୍ ହେବ । ସେହିପରି ବୋଜିଂ ପିଏଲଏ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନେଇ ଆଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇ ଦେବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

   Related Posts