suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁରୈନାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏୟାରଫୋର୍ସର ସୁଖୋଇ-୩୦ ଓ ମିରାଜ୍-୨୦୦୦ ଫାଇଟର ଜେଟ୍ କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଜେରୁଜେଲମ୍‌ରେ ପ୍ରାର୍ଥନାସ୍ଥଳରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା, ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ୮ମୃତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ବୋଲେରୋ ଓ ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୩ ମୃତ ଗୁରୁତର
  • ||

ଚୀନରେ ସୋଲୋମନ ଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ, ୨ ବର୍ଷ ୫ ବିଦେଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ଗଲାଣି ଜୀବନ

24/12/2022 at 6:50 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚୀନରେ ସୋଲୋମନ ଦ୍ୱୀପର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଜନ ମୋଫତ ଫୁଗୁଇଙ୍କ ୬୧ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନିଧନ ହୋଇଛି । ଶୁକ୍ରବାର ସୋଲୋମନର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଚୀନରେ ଏହା  ପଞ୍ଚମ ମାମଲା ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ବିଦେଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ରାଜଧାନୀ ବେଜିଂରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପାଞ୍ଚ ବିଦେଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇସାରିଛି । ଗୁରୁବାର ଫୁଗୁଇଙ୍କ ପରଲୋକ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ପଛର କାରଣ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷତଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଫୁଗୁଇଙ୍କ ହଠାତ ନିଧନ ପରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ତଳର ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବୁଝାମଣା ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ନାହିଁ, ଯାହାକୁ ନେଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଆମେରିକା ବେଶ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ।

ଫୁଗୁଇଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ସେର୍ହି କାମ୍ୟଶେବଙ୍କ ୨୦୨୧ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ସେହିପରି ୨୦୨୧ ସେପ୍ଟେମ୍ୱରରେ ଜର୍ମାନୀର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଜନ ହେକେଙ୍କ ପରଲୋକ ହୋଇଥିଲା । ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଭାବେ ପଦ ସମ୍ଭାଳିବାର କେବଳ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ତାଙ୍କ ନିଧନ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୨୨ ଏପ୍ରିଲରେ ଫିଲିପିନ ସାମ୍ୱାଦିକରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହୋଇଥିବା ୭୪ ବର୍ଷୀୟ ଜୋଶ ସେଣ୍ଟିୟୋଗା ଚିଟୋ ଷ୍ଟା ରୋମାନଙ୍କ କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଅଗଷ୍ଟରେ ମିଆଁମାର ମିଶନ ମୁଖ୍ୟ ୟୁ ମାଟୋ ଥାଣ୍ଟ ପେ ନେଙ୍କ ସନ୍ଦେହ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts