suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସବୁ ପ୍ରକାର ଧର୍ମାନ୍ତରୀକରଣକୁ ବେଆଇନ କୁହାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ-ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

3/01/2023 at 6:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସବୁ ପ୍ରକାର ଧର୍ମାନ୍ତରୀକରଣକୁ ବେଆଇନ କୁହାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦାଖଲ ଏକ ଯାଚିକା ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଜିଲ୍ଲାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ନଦେଇ ବିବାହ କରିଥିବା ଅଲଗା ଧର୍ମର ଦମ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ମାମଲା ଚଲାଇବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ନେଇ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଛି । ନ୍ୟାୟଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସବୁ ପ୍ରକାର ଧର୍ମାନ୍ତରୀକରଣକୁ ବେଆଇନ କୁହାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏମ.ଆର.ଶାହ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ସି.ଟି. ରବିକୁମାରଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ମାମଲାରେ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୭ରେ ମାମଲାରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ହେବ ।

ସିଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ମନା କରିଥିଲେ । ମେହେଟ୍ଟା କୋର୍ଟରେ କହିଥିଲେ ଯେ ବେଆଇନ ଧର୍ମାନ୍ତରୀକରଣ ପାଇଁ ବିବାହକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଆମେ ଆଖି ବନ୍ଦ କରି ରହିପାରିବୁ ନାହିଁ । ହାଇକୋର୍ଟ ଅନ୍ତରୀଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏମପିଏଫଆରଏ ଧାରା ୧୦ ଅଧିନରେ ବୟସ୍କ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ମୋକଦ୍ଦମା ନ ବଢାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରର ଇଚ୍ଛାରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

ହାଇକୋର୍ଟ ନଭେମ୍ୱର ୧୪ରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଧାରା ୧୦ ଧର୍ମାନ୍ତରୀକରଣ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛୁକ ନାଗରିକ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କୁ ଏହି ମାମଲାରେ ଘୋଷଣା ପତ୍ର ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି, ଆମ ମତରେ ଏହା ଅସାମ୍ୱିଧାନିକ ଅଟେ । MPFRA ଅନୁସାରେ, ପ୍ରଲୋଭନ, ବଳ ପ୍ରୟୋଗ, ଧମକ ଦେଇ, ବିବାହ କିମ୍ୱା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମାଧ୍ୟମରେ ଧର୍ମାନ୍ତରୀକରଣକୁ ବ୍ୟାନ କରାଯିବ ।

   Related Posts