oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ଜୁଲାଇ ୧୬ ତାରିଖରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ, ଭୁଲରେ ବି କରନ୍ତୁନି ଏହି ସବୁ କାମ

7/07/2019 at 8:29 PM

ଆସନ୍ତା ୧୬ ତାରିଖ ମଙ୍ଗଳବାର ଗୁରୁପୁର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେବ। ଗତ ଜୁଲାଇ ୨ ତାରିଖରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଭାରତରେ ଏହା ଦେଖା ଯାଇନଥିବାରୁ ପରାଗ ପାଳନୀୟ ହୋଇ ନଥିଲା। ତେବେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଭାରତରେ ଦୃଶ୍ୟ ହେଉଛି। ଏଣୁ ଏହା ପାଳନୀୟ ବୋଲି ଜ୍ୟୋତିଷାଚାର୍ଯ୍ୟମାନେ କହିଛନ୍ତି। ୧୬ ଓ ୧୭ ଜୁଲାଇର ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ୟୁରୋପ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆଫ୍ରିକା ଓ ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯିବ।

ଗୁରୁପୂର୍ଣ୍ଣିମାର ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ପ୍ରାୟ ୧୪୯ ବର୍ଷ ପରେ ସଂଘଟିତ ହେଉଛି।  ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ର ଶନି ଓ କେତୁଙ୍କ ସହ ଧନୁ ରାଶିରେ ଅବସ୍ଥାନ କରୁଥିଲେ। ସେହିପରି ସୂର୍ଯ୍ୟ ରାହୁ ସହିତ ମିଥୁନ ରାଶିରେ ଥିଲେ। ଭାରତରେ ଗ୍ରହଣ ୩ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖାଯିବ। ହିନ୍ଦୁ ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ଅଥବା ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେଲେ ସୂତକ ହୋଇଥାଏ। ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ପାଇଁ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ସୂତକ ଧରା ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ୯ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ସୂତକ ହୋଇଥାଏ। ଏଣୁ ଆଗାମୀ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ସୂତକ କାଳ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଗୋଟାଏ ୩୦ ମିନିଟରୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଉଛି। ଗୁରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେଉଥିବାରୁ ଗୁରୁ ପୂଜା ସୂତକ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ କରିବା ଲାଗି କୁହାଯାଇଛି ।

ଗ୍ରହଣ ବେଳେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଇଥାଏ। ଯେପରିକି ଦେବ ଉପାସନା, ଖାଦ୍ୟ ରୋଷେଇ ଓ ଖାଇବା ଆଦି ମନା କରାଯାଇଥାଏ। ଏହା ପରେ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ମତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି। ଗ୍ରହଣ ଓ ପରାଗ ବେଳେ ବାୟୁ ମଣ୍ଡଳରେ ବ୍ୟକ୍ଟେରିଆ ବ୍ୟାପୀ ଯାଇଥାନ୍ତି। ଏଣୁ ଖାଦ୍ୟ ରୋଷେଇ ଓ ଖାଇବା ଉପରେ କଟକଣା ଥାଏ। ସେହିପରି ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ସମ୍ଭୋଗ ଓ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନିଷିଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ। ଗ୍ରହଣ କାଳରେ ସମ୍ଭୋଗ ଯୋଗୁ ଯଦି ଗର୍ଭଧାରଣ ହୁଏ ତେବେ ଶିଶୁ ବିକଳାଙ୍ଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥାଏ।

   Related Posts