Hari omm 2
hari om films
AKK 2023
AKK2023
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
WEB_F-8
WEB_F-9
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ ।। ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ।। ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବ୍ରଜରାଜନଗର ଗାନ୍ଧିଛକ ନିକଟରେ ହୋଇଥିଲା ଗୁଳିମାଡ।। ଏସଆଇଙ୍କ ଗୁଳିରେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ନବ ଦାସ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ସ୍ୱାମୀକୁ କିରୋସିନି ଢାଳି ଜାଳିଦେଲା ସ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ : ୭ ମୃତ, ୪୪୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ବାଇକ ଓ ସ୍କୁଟର ଚାଳକଙ୍କ ପାଇଁ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ, ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେଲା ବିଆଇଏସ୍ ହଲମାର୍କ ହେଲମେଟ୍

27/11/2020 at 10:02 PM

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୧୧ : ମୋଦି ସରକାର ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ କମ କରିବା ପାଇଁ ଦେଶରେ ବିଆଇଏସ୍ ହଲମାର୍କ ଯୁକ୍ତ ହେଲମେଟ ତିଆରି ଓ ବିକ୍ରିକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କହିଛନ୍ତି ।  ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜମାର୍ଗ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ନୂଆ ନିୟମ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଦେଶରେ କେବଳ ବିଆଇଏସ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଯୁକ୍ତ ହେଲମେଟ୍ ହିଁ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇପାରିବ ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଭାରତରେ ହାଲକା ହେଲମେଟ ପାଇଁ ରୋଡ ସେଫ୍ଟି ସମିତି ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା । ସମିତିରେ ଏମ୍ସ ଡକ୍ଟର ଏବଂ ବିଆଇଏସର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲେ । ୨୦୧୮ରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଏହି ସମିତିରେ ହାଲୁକା ଏବଂ ଗୁଣବତ୍ତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲମେଟ୍ ବନାଇବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସଡକ ଓ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜାମାର୍ଗ ବିଭାଗ ସ୍ବୀକାର କରିଛି । ଏଥିପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତାଜା ଆଦେଶ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଦେଶରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧.୭ କୋଟି ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି । ତେବେ ସରକାର ଜାରି କରିଥିବା ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏବେ ଦେଶରେ କେବଳ ବିଆଇଏସ୍ ହଲମାର୍କ ଯୁକ୍ତ ହେଲମେଟ ହିଁ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ । ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା ଦେଶରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା କମ ଗୁଣବତ୍ତା ହେଲମେଟ ଉପରେ ରୋକ ଲାଗିପାରିବ । ଏହା ହେଲେ ଦୁର୍ଘଟଣା କମିବ ଏବଂ ଯଦି କୌଣସି ଅସାଧୁ ବ୍ୟବସାୟୀ ବିଆଇଏସ୍ ହଲମାର୍କ ନଥିବା ହେଲମେଟ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

   Related Posts