oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇରାନ ବିମାନରେ ବୋମା ଆତଙ୍କ ପରେ ହାଇଆଲର୍ଟ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବତରଣ ଲାଗି ମିଳିଲାନି ଅନୁମତି
  • ||
  • ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୫ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗତିନାଶିନୀ, ପୀଠରେ ମହାନବମୀ ପୂଜା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୮ ପରେ ପୁଣି ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ୬୪ ବର୍ଷରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା
  • ||

CAA ବିରୋଧ ବାହାନାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଜାଳିବା ଥିଲା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ, ହେଲେ କରାଇ ଦେଲେନି ଡୋଭଲ

21/12/2019 at 6:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୧୨ :  ନାଗରିକତା (ସଂଶୋଧନ) ଆଇନ (ସିଏଏ) ବାହାନାରେ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଛାରଖାର କରିବା ଥିଲା ଅସଲ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ହେଲେ ପୁଣିଥରେ ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ କରିଛନ୍ତି ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା (ଏନଏସଏ)  ଅଜିତ ଡୋଭଲ। ଯେ କୌଣସି ଉପାୟରେ ଦେଶରେ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ବରାବର ନଜର ରଖିଥିବା ଡୋଭାଲ ହିଁ  ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ବଡ ବିପଦରୁ ପୁଣି ବଞ୍ଚାଇ ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଆଇନ ହେଉ କି ଯେ କୌଣସି ନୂଆ ନୀତିକୁ ବିରୋଧ ଦେଶରେ ସ୍ୱଭାବିକ ଘଟଣା। ହେଲେ ସିଏଏକୁ ବିରୋଧ ନାମରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ଯାହା ହେବାକୁ ଯାଉଥିଲା ସେ ନେଇ ବିରୋଧୀ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଦୂରର କଥା ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଗୁଇନ୍ଦାକୁ ବି  ଅଭାସ ନଥିଲା। ଏଣୁ ପୋଲିସ ବିଭାଗ ନୂଆ ଆଇନକୁ ବିରୋଧ ଭାବି ରାଜଧାନୀରେ ଯେପରି ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା କଥା କରିଥିଲା। ହେଲେ ବିରୋଧ ନାମରେ ଥିବା ଲଗାତାର ଉପଦ୍ରବ ଯୋଜନାକୁ ଏବେ ଏଡି ଦିଆଯାଇପାରିଛି। 

ସଂସଦରେ ସିଏଏ ଗୃହୀତ ହେବା ସହ ଦେଶରେ ବଡ ଧରଣର ହିଂସାର ସୂତ୍ରପାତ ଲାଗି ସେପଟେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସରିଥିଲା। ଜାମିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରି ଛାତ୍ରଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସ୍ୱଭାବିକ୍ ଘଟଣା ଭାବି ପୋଲିସ ସେହି ଅନୁସାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ  କରିଥିଲା। ଏଣୁ ନୂଆ ଆଇନ ଲାଗି ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ଦିନଦିନ ଧରି ହେବାକୁ ଥିବା ବିରୋଧ ଓ ବିକ୍ଷୋଭ ଆଦି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନିମନ୍ତେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କମିଶନର ଅମୂଲ୍ୟ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ତାଙ୍କ  ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବା ବେଳେ ଡକାଇଥିଲେ ଏନଏସଏ ।ଏଣୁ ଅଚାନକ ସତର୍କ ହୋଇଉଠିଥିଲା ପୋଲିସ।

ସିଏଏକୁ ବିରୋଧ ନାମରେ ହରିୟାଣାର ମେବାତ୍ ଅଞ୍ଚଳରୁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ନୂଆ ଆଇନ ସମ୍ପର୍କରେ ଭ୍ରମିତ କରି ଦିଲ୍ଲୀ ଅଣାଯାଉଥିବା ଏନଏସଏଙ୍କୁ ସୂଚନା ମିଳିସାରିଥିଲା। ସେମାନେ ୨ ଦିନିଆ ଟାସ୍କ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସୁଥିବା ପୋଲିସ କମିଶନରଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଏନଏସଏ । ସେମାନେ ଗୁରୁବାର ରାଜଧାନୀରେ କାଁଭାଁ ହିଂସା ଭିଆଇଥାନ୍ତେ କିନ୍ତୁ ଶୁକ୍ରବାର ନମାଜ ପରେ ରାଜଧାନୀରେ ବଡ ଧରଣର ପୋଡାଜଳା କରିବା ଥିଲା ସେମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କମିଶନର ଏନଏସଏଙ୍କଠାରୁ  ଜାଣିବା ପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲେ ନୂଆ ରଣନୀତି।

ଏନଏସଙ୍କ ବୈଠକ ବୈଳକୁ ବୁଧବାର ଅଧରାତି ହୋଇସାରିଥିଲା। ଏଣୁ ରାତାରାତ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିବା ପୋଲିସ ।ଗୁରୁବାର ସକାଳ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ବାହାରେ ହିଁ ମେବାତରୁ ଆସୁଥିବା ଉପଦ୍ରବୀଙ୍କୁ ଅଟକାଇବା ନିମନ୍ତେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରଣ କୌଶଳ ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇଥିଲା। ରାସ୍ତାରେ ପୋଲିସ ଯାଞ୍ଚ ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ଉପଦ୍ରବୀ ସହରକୁ ଆସିବା ଲାଗି ମେଟ୍ରୋର ସାହାରା ନେଇପାରନ୍ତି  ଅନୁମାନ କରିନେଇଥିଲା ପୋଲିସ। ଏଣୁ ଦିଲ୍ଲୀ-ଗୁରଗାଓଁ ରାସ୍ତାରେ ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନ ଗୁଡିକୁ ଅଚଳ କରାଯାଇଥିଲା। ଯାଞ୍ଚ ଯୋଗୁ ଗୁରୁଗ୍ରାମ-ଦିଲ୍ଲୀ ରାସ୍ତାରେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥିଲା ସତ ହେଲେ  ରାଜଧାନୀକୁ ଆସୁଥିବା ବିପଦ ବାଟ କାଟି ଚାଲିଯାଇଥିଲା। 

ହେଲେ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସଫଳ ନ ହେବାରୁ ରାଜଧାନୀରେ ରହି ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରୁଥିବା ଲୋକେ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ କିଛି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ହେଁ ଏଥିରେ ସଫଳ ହୋଇନାହାନ୍ତି। ଏବେ ସେମାନଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ରାଜଧାନୀ ଛାଡି ପଳାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

   Related Posts