oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇରାନ ବିମାନରେ ବୋମା ଆତଙ୍କ ପରେ ହାଇଆଲର୍ଟ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବତରଣ ଲାଗି ମିଳିଲାନି ଅନୁମତି
  • ||
  • ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୫ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗତିନାଶିନୀ, ପୀଠରେ ମହାନବମୀ ପୂଜା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୮ ପରେ ପୁଣି ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ୬୪ ବର୍ଷରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା
  • ||

ଆକାଶମାର୍ଗରେ ଅଚଳ ହୋଇଗଲା ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନ ; ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ୩୭୦ ଯାତ୍ରୀ

18/09/2018 at 1:34 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୧୮|୯: ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ଅଲ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛି ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ । ବିମାନର ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ଥିବା ବେଳେ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଚଳ ହେବା ଏବଂ ଇନ୍ଧନ ସରିଯିବା ଯୋଗୁଁ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବା ପ୍ରାୟ ନିଶ୍ଚିତ ଥିଲା । ନ୍ୟୁୟର୍କ ଏୟାର ଟ୍ରାଫିକ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍‌ (ଏଟିସି)କୁ ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ବିମାନଟି ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବର୍ତ୍ତିଯାଇଛି। ଫଳରେ ବିମାନରେ ଥିବା ୩୭୦ ଯାତ୍ରୀ ମୃତ୍ୟୁମୁଖରୁ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଗତ ୧୧ତାରିଖରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଏଆଇ-୧୦୧ ବିମାନ ୩୭୦ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆମେରିକାର ବୋଷ୍ଟନ୍ ସ୍ଥିତ ବ୍ରାଡ୍‌ଲି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ୍‌ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଅଭିମୁଖେ ଉଡାଣ କରିଥିଲା। ମାତ୍ର ବିମାନବନ୍ଦରଠାରୁ ଅନେକ ଦୂରରେ ଥିବା ବେଳେ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ସହ ବିମାନର ଇନ୍ଧନ ସରିଆସିଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଏୟାର ଟ୍ରାଫିକ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ (ଏଟିସି) ନିକଟକୁ ସୂଚନା ଆସିଥିଲା । “ପାଗ ଖରାପ ଅଛି ଏବଂ ଇନ୍ଧନ ସରିବାକୁ ଲାଗିଲାଣି, ଆମେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଫସିଗଲୁଣି।” ଏଭଳି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଦିଲ୍ଲୀ-ନ୍ୟୁୟର୍କ ବିମାନ ଏଆଇ-୧୦୧ର ପାଇଲଟ୍ ରୁସ୍ତମ ପାଲିୟା । ଏହି ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଏକ ପ୍ରକାର ହଇଚଇ ଖେଳିଯାଇଥିଲା । ଏହି ବିମାନରେ ଥିଲେ ୩୭୦ ଯାତ୍ରୀ । ପାଗ ବହୁତ ଖରାପ ଥିଲା । ବିମାନର ଇନ୍ଧନ ମଧ୍ୟ ସରିବାକୁ ଲାଗିଥିଲା । ବିମାନର ସିଷ୍ଟମ୍ ଫେଲ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଓ୍ବିଣ୍ଡସ୍ପିୟର ସିଷ୍ଟମ, ଅଟୋ ସ୍ପିଡ୍ ବ୍ରେକ୍ କାମ କରୁନଥିଲା ଏବଂ ସହାୟକ ପାଓ୍ବାର ୟୁନିଟ୍ ମଧ୍ୟ ଚାଲୁନଥିଲା । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ପାଇଲଟ୍ ଦୁଇ ଥର କେନିଡି ବିମାନବନ୍ଦରରେ ବିମାନକୁ ଅବତରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ଏଥିରେ ସେ ସଫଳ ହୋଇପାରିନଥିଲେ । ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ପ୍ରାୟ ୩୮ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଚଳ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଡିଥିଲା ବିମାନ । ୩୮ମିନିଟ୍ ପରେ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଏୟାର ଟ୍ରାଫିକ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ପରେ ନେଓ୍ବାର୍କ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ବିମାନଟିକୁ ଅବତରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ କହିଛି ଯେ, ବହୁତ ଜଟିଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାଇଲଟ୍ ବିମାନଟିକୁ ଅବତରଣ କରାଇଥିଲେ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ନିଜର ଉପସ୍ଥିତି ବୁଦ୍ଧି ଖଟାଇ ସେ ବିମାନଟିକୁ ଅବତରଣ କରାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାତ୍ରା ଥିଲା ବୋଲି ପାଇଲଟ୍ ରୁସ୍ତମ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts