scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଜ୍ବର ନହୋଇ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ହୋଇପାରେ ଡେଙ୍ଗୁ ; ସତର୍କ ରହନ୍ତୁ, ଡାକ୍ତର ଦେଲେ ଚେତାବନୀ

24/10/2018 at 3:49 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪|୧୦: ଜ୍ବର ନହୋଇ ମଧ୍ୟ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗ ହୋଇପାରେ । ନିକଟରେ ଏମ୍ସ ଡାକ୍ତରମାନେ କରିଥିବା ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁସାରେ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଡେଙ୍ଗୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଜ୍ବର ହୋଇନଥାଏ ।

ହସ୍ପିଟାଲରେ କାମ କରୁଥିବା ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଜଣେ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ହାଲିଆ ଲାଗୁଛି ବୋଲି ବାରମ୍ବାର କହୁଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଜ୍ବର ନଥିଲା । ମଥାପି ସନ୍ଦେହରେ  ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କର ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ପରୀକ୍ଷା ପରେ ତାଙ୍କ ରକ୍ତରେ ସୁଗାର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ଥିବା ଏବଂ ଏସିଡର ହାଇ ଲେଭଲ ଥିବା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ଏହାସହ ତାଙ୍କ ରକ୍ତରେ ରେଡ୍ ସେଲ୍ ସ, ହ୍ବାଇଟ୍ ସେଲ୍ ସ ଏବଂ ପ୍ଲେଟଲେଟସର ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ୍ ଥିଲା । ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷାର ଏଭଳି ରିପୋର୍ଟ ଦେଖି ଡାକ୍ତରମାନେ ରୋଗୀର ଡେଙ୍ଗୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଇଲେ । ଏନଏସ୧ ଏଣ୍ଟିଜେନ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା ।ଏହା ପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ଆରଟି-ପିସିଆର ପରୀକ୍ଷା କରାଗଲା । ସେଥିରେ ମଧ୍ୟ ଡେଙ୍ଗୁ ଭାଇରସ୍ ଥିବା ଜଣାପଡିଲା ।

ଜର୍ନାଲ ଅଫ୍ ଦ ଆସୋସିଏସନ ଅଫ୍ ଫିଜିସିଆନ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏମ୍ସର ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯଦି କୌଣସି ସ୍ଥାନ କିମ୍ବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗ ଅଧିକ ବ୍ୟାପିଥାଏ ତେବେ ଏଭଳି ସ୍ଥାନରେ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଲ୍ୟୁକୋପିନିଆ ଅଥବା ହ୍ବାଇଟ୍ ସେଲ୍ ସ ଏବଂ ପ୍ଲେଟଲେଟସ କାଉଣ୍ଟରେ କମ୍ ରହିଥାଏ ।ତେଣୁ ଜ୍ବର ନହେଲେ ମଧ୍ୟ ରୋଗୀର ଡେଙ୍ଗୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଯେଉଁମାନେ  ଜ୍ବର ନଥାଇ ମଧ୍ୟ ଡେଙ୍ଗୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ବୟସ୍କ ହୋଇଥାନ୍ତି ଅଥବା ପୂର୍ବରୁ ଡାଇବେଟିସ, ଇମ୍ୟୁନିଟି ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଲଢୁଥିବା ରୋଗୀ ହୋଇଥାନ୍ତି । କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଡେଙ୍ଗୁ ବହୁଳଭାବେ ବ୍ୟାପୁଛି ।

ଏହି ସବୁ ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରତି ଦିଅନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ :

  • ବିନା କାରଣରେ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ବା ହାଲିଆ ଲାଗିବା
  • ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର ବହୁତ କମ୍ ହୋଇଯିବା
  • ରକ୍ତରେ ଥିବା ପ୍ଲେଟଲେସର ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ୍ ହୋଇଯିବା

   Related Posts