ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ORHDC ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା, IAS ବିନୋଦ କୁମାରଙ୍କ ସହ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଲେ ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ଜଜ୍‌
  • ||
  • ଫିରୋଜାବାଦରେ ଛାତିଥରା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ପରିବାରର ୬ଜଣ
  • ||
  • କୁହୁଡ଼ି ନେଲା ଜୀବନ; ରାସ୍ତା ଦେଖାନଯିବାରୁ ବସ୍‌କୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ ଜୀବନ
  • ||
  • ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଅବିନାଶ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ, ସୁପ୍ରିମ ଅଟୋ ମୋବାଇଲ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ହେଲେ ଅବିନାଶ
  • ||

‘ମୋ ସରକାର’ରେ କୃଷି ଓ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସାମିଲ : ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦେବ ଲାଇଭ୍ କଲ୍ ସେଣ୍ଟର, ସ୍କାନରରେ ଅଧ୍ୟାପକ

12/12/2019 at 2:20 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୨।୧: ମୋ ସରକାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେଲା କୃଷି ଓ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ । ଏହି ୨ଟି ବିଭାଗରେ 5-T କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କିଭଳି ଲାଗୁ ହେବ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସଫଳତା କିଭଳି ଲୋକେ ପାଇବେ ତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦୁଇଗୁଣା କରିବାକୁ ‘ମୋ ସରକାର’ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନିଆଯିବ । ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ସିଧାସଳଖ କଥା ହୋଇ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବେ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନାରେ ଅଭିଯୋଗ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୋର୍ଟାଲର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ । ରାଜ୍ୟରେ ଅଧିକ ଫାର୍ମ, ପୋଖରୀ ଖୋଳାଯିବ । ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ପାଇଁ ଲାଇଭ୍ କଲ୍ ସେଣ୍ଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

ସେହିଭଳି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗରେ ମଧ୍ୟ 5-T କିଭଳି ଲାଗୁ ହେବ ସେ ନେଇ ୧୭ଦଫା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ସ୍କଲାରସିପ୍ କାଉନସିଲ୍ ଗଠନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଲାଗିବ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ମେସିନ୍ । ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ କଲେଜ ରହଣି ଅବଧି ୭ ଘଣ୍ଟା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ ୭୫% ନହେଲେ ପରୀକ୍ଷାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯିବ ।

   Related Posts