scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଚେନ୍ନାଇରେ ପୁଣି ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତ, ମନେ ପଡ଼ୁଛି ୨୦୧୫ର ବିଭୀଷିକା

4/12/2023 at 10:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବଙ୍ଗୋପ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ମିଗଜୋମ ତାମିଲନାଡୁରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ଚେନ୍ନାଇର ରାସ୍ତା ଜଳମୟ ହୋଇଛି । ଚେନ୍ନାଇ ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ସମସ୍ତ ଉଡାଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । ବାତ୍ୟା ମିଗଜୋମ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବା ପୂର୍ବରୁ ଚେନ୍ନାଇ ପୂରା ଅସ୍ତ-ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି । ଚେନ୍ନାଇରୁ ଯେଉଁ ଭିଡିଓ ସାମନାକୁ ଆସୁଛି ତାହା ୨୦୧୫ ବନ୍ୟାର ଭୟାବହ ସ୍ଥିତିକୁ ମନରେ ଜୀବିତ କରାଉଛି । ସେତେବେଳେ ଅଲ୍ ନିନୋ ଯୋଗୁଁ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା ଓ ଚେନ୍ନାଇ ସହର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ବି ଡିସେମ୍ୱର ୪ରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା ।

ବାତ୍ୟା ମିଗଜୋମ ଯୋଗୁଁ ସହରରେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁସାରେ ବାତ୍ୟାର ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ ସମୟରେ ଆହୁରି ଅଧିକ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ ହୋଇପାରେ । ଏପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଗାମୀ କିଛି ଘଣ୍ଟା ଚେନ୍ନାଇ ପାଇଁ ଅଧିକ କଷ୍ଟଦାୟକ ହୋଇପାରେ । ବାତ୍ୟା ତାମିଲନାଡୁ କୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଚେନ୍ନାଇର ସ୍ଥିତି କଣ ହେବ କେହି ଜାଣି ନାହାନ୍ତି । ସଭିଙ୍କ ମନରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଭୟ ବି ରହିଛି । ତେବେ ବାତ୍ୟା କାରଣରୁ ହୋଇଥିବା ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରେ ସହର ଆଠ ବର୍ଷ ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତିକୁ ଫେରିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ: ସିଭିୟର ସାଇକ୍ଲୋନ୍‌ ‘ମିଗଜୋମ୍‌’ ପ୍ରଭାବରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଭାଙ୍ଗିଲା ୮୦ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ !

୨୦୧୫ରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ଅଲ୍ ନିନୋ ଯୋଗୁଁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିପର୍ଯ୍ୟୟରେ ୪୦୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା । ବାତ୍ୟା ମିଗଜୋମ ସ୍ଥଳଭାଗ ନିକଟ ହେବା ସହ ବର୍ଷା ଆହୁରି ଅଧିକ ନେଇ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ବିଭିନ୍ନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ସୋମବାର ରାତି ସୁଦ୍ଧା ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ବିମାନ ସେବା ରଦ୍ଦ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ରିପୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆସିଛି ଯେ ୮୦ ବର୍ଷରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ସର୍ବାଧିକ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି ।

   Related Posts