oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ରେଶମ ସହରରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଧଳାଜହର କାରବାର, ଜଣେ ମହିଳା ଗିରଫ
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ବନ୍ଦ ହେଲା ରାଜ୍ୟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଝୁଲାପୋଲ, ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଏକ୍‌ଜିଟ୍ ପୋଲର ଆକଳନ, ଇଟାଲୀର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ମେଲୋନୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା, ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟିନେଲେ ୩ କୋଟିର ଅଷ୍ଟଧାତୁ ମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଗଡିବ ମା’ ବିରଜାଙ୍କ ସିଂହଧ୍ଵଜ ରଥ, ୯ ଦିନ ଧରି ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ଦେବୀ
  • ||
  • ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲୁରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୭ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମୃତ
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ନବରାତ୍ର ପୂଜା, ମାଆଙ୍କ ଷୋଡ଼ଶ ପୂଜାପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଶକ୍ତିପୀଠ
  • ||
  • ମୋହନା : ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୨୪ଯାତ୍ରୀ
  • ||

ଦୀର୍ଘ ୯ ମାସ ପରେ ଲାଗିଲା କାଳିଆ ଡୋରି, ଜଗାକୁ ଦର୍ଶନ କରି ଭାବ ବିହ୍ଵଳ ହେଲେ ଭକ୍ତ

26/12/2020 at 6:31 PM

ପୁରୀ ୨୬।୧୨: ଦୀର୍ଘ ୯ମାସ ପରେ ଆଜି ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିରରେ କାଳିଆ ସାଆନ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରି ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି ପୁରୀ ବାସିନ୍ଦା । ଆଜି ପୁରୀ ସହରର ୭ଟି ଓ୍ବାର୍ଡ଼ବାସୀଙ୍କୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ସକାଳ ସାଢ଼େ ୭ଟାରୁ ଧାଡ଼ି ଲଗାଇଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ । ସେମାନଙ୍କୁ ମିଳିଥିବା ଟୋକନ୍ ସହ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଦେଖାଇ ସିଂହଦ୍ବାର ପଟେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସହ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପରେ ଉତ୍ତର ଦ୍ବାରରେ ପ୍ରସ୍ଥାନ କରୁଥିଲେ । ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ପଦକ୍ଷେପକୁ ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ ଲୋକେ।

ତୋ ଦର୍ଶନ, ତୋ ଚନ୍ଦନ, ତୋ ଛଡ଼ା କୁସୁମ, ତୋ କୈବଲ୍ୟ, ତୋ ନିର୍ମାଲ୍ୟ, ଅମୃତ ସମାନ । ଦୀର୍ଘ ୯ମାସର ଲମ୍ବା ଅପେକ୍ଷା ପରେ କାଳିଆ ସାଆନ୍ତଙ୍କ ଟିକିଏ ଝଲକ ପାଇଁ ଆତୁର ଭକ୍ତମନ । ଆଉ ଯେତେବେଳେ ପୁଣି କାଳିଆ ସହିତ ଆଖି ମିଳାଇବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି ସେତେବେଳେ ଭାବବିହ୍ବଳ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଭକ୍ତ । କାହିଁ କେତେ ଦିନରୁ କାଳିଆକୁ ଭେଟି ସବୁ ଅଳି ଅର୍ଦଳି କରିବାକୁ ମନ କରିଥିବା ଭକ୍ତର ଇଚ୍ଛା ଆଜି ପୂରଣ ହୋଇଛି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଯାଇ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ମାତ୍ରକେ ଯେମିତି ଆନନ୍ଦ ଉଲ୍ଲାସରେ ଭରିଯାଇଛି ଭକ୍ତ ମନ ।

ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଯାଇ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି ପୁରୀ ସହରବାସୀ । ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୭ଟି ଓ୍ବାର୍ଡ଼ ବାସୀଙ୍କୁ ମିଳିଛି ପ୍ରଶାସନର ଅନୁମତି । ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଆଜି ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଧାଡ଼ିରେ ଯାଇ ପାଇଥିବା ଟୋକନ୍ ସହ ନିଜର ପରିଚୟ ପତ୍ର ଦେଖାଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ । ସିଂହଦ୍ବାର ବାଟେ ପ୍ରବେଶ କରି ୨୨ ପାହାଚ ଚଢ଼ି କାଳିଆ ଦର୍ଶନ ପରେ ଉତ୍ତର ଦ୍ବାରପଟେ ହୋଇଥିଲା ପ୍ରସ୍ଥାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ପଦକ୍ଷେପକୁ ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ ଲୋକେ । ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ୧୮ ପ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ସମେତ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ  ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି।

ଆଜି ଠାରୁ ପୁରୀ ସହର ବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆସନ୍ତା ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ନୂଆବର୍ଷରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଜାନୁଆରୀ  ୧ ଓ ୨ ତାରିଖରେ ଭିଡ଼କୁ ନଜରରେ ରଖି  ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଜାନୁଆରୀ ୩ ତାରିଖରୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ମିଳିବ ସୁଯୋଗ ।  ଯେଉଁଥିରେ ପୁରୀ ବାହାର ଲୋକମାନେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଯାଇ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ । ତେବେ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌  ନେଗେଟିଭ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ଦେଖାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଥି ସହ ୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ୧୦ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାଥୀରେ ନଆଣିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ପୁରୀ ପ୍ରଶାସନ ।

   Related Posts