oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଦୋକାନରୁ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ଉଜବେକିସ୍ତାନରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସାମରିକ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ

17/08/2021 at 8:47 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୦୮: ତାଲିବାନର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଖଲ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଃଖଦ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଉଜବେକିସ୍ତାନରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ସୂଚନାନୁସାରେ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଏକ ସାମରିକ ବିମାନ ଜେଟ ୧୬ ଅଗଷ୍ଟ ଅର୍ଥାତ୍ ସୋମବାର ସୀମା ପାର ହେଉଥିବାବେଳେ ଉଜବେକିସ୍ତାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ଉଜବେକିସ୍ତାନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜେଟର ପାଇଲଟ ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି । ଉଜବେକିସ୍ତାନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଉଜବେକିସ୍ତାନର ଦକ୍ଷିଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସାମରିକ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ଉଜବେକିସ୍ତାନର ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଉଜବେକିସ୍ତାନର ବାୟୁସେନାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଏକ ବିମାନକୁ ତଳକୁ ଖସାଇ ଦେଇଥିଲା ।

Russia ଟୁଡେ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଉଜବେକିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ ତାସକେଣ୍ଟରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପଳାୟନ କରୁଥିବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୈନିକଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ବିମାନ ପଡୋଶୀ ଦେଶର ଆକାଶ ସୀମାକୁ ଯିବା ପରେ ଉଜବେକିସ୍ତାନର ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ୱାରା ଆଟାକା କରାଯାଇଥିଲା । ଉଜବେକିସ୍ତାନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଆରଆଇ ନୋଭୋଷ୍ଟିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରବିବାର ରାତିରେ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ବାୟୁସେନାର ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସାମରିକ ବିମାନର ଉଜବେକିସ୍ତାନର ଆକାଶ ସୀମାକୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମକୁ ଦମନ କରିଛି।

ସୋମବାର ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଖବର ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିମାନ ଉଜବେକିସ୍ତାନରେ ଇନ୍ଧନ ସରିଯିବା ପରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଉଜବେକିସ୍ତାନର ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ଦେଶରେ ଅବତରଣ କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ । ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବିମାନରେ ଥିବା ଦୁଇ ପାଇଲଟ୍ ପାରାଚ୍ୟୁଟ୍ ଅବତରଣ କରି ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ସରକାରୀ ମୁଖପାତ୍ର ବଖ୍ରୋମ ଜୁଲଫିକରୋଭ TAS କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ହେଉଛି। ୨୦୧୪ ମସିହାରୁ ଆମେରିକା ସମର୍ଥିତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସରକାରର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ବର୍ତ୍ତମାନ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଶରଫ ଘନି ରବିବାର ଦିନ ଦେଶ ଛାଡିଛନ୍ତି ।

   Related Posts