scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

୨୦ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ରେଲୱେ ସହ ୨୨ ବର୍ଷ ଲଢିଲେ, ଏବେ ଆସିଲା ରାୟ

8/08/2022 at 4:45 PM

ମଥୁରା: ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ମଥୁରା ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ଆଇନଜୀବୀ ୨୦ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ରେଲୱେ ସହ ୨୨ ବର୍ଷ ଧରି ଲଢେଇ ଲଢି ଶେଷରେ ଜିତିଛନ୍ତି । ଏବେ ରେଲୱେ ଆସନ୍ତା ଗୋଟିଏ ମାସ ଭିତରେ ସମସ୍ତ ଟଙ୍କାକୁ ପୈଠ କରିବ । ୨୦ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ବାର୍ଷିକ ସୁଧରେ ଟଙ୍କା ଫେରାଇବାକୁ ପଡିବ । ଏହାସହ ମାନସିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ବାବଦକୁ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା ଆକରରେ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଜିଲ୍ଲା ଉପଭୋକ୍ତା ଫୋରମ ଅଗଷ୍ଟ ୫ରେ ଅଭିଯୋଗ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି କରି ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ । ମଥୁରାର ହୋଲିଗେଟ୍ ଅଞ୍ଚଳର ବାସିନ୍ଦା ତଥା ଆଇନଜୀବୀ ତୁଙ୍ଗନାଥ ଚତୁର୍ବେଦୀ ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି, ୧୯୯୯ ଡିସେମ୍ୱର ୨୫ରେ ନିଜର ଜଣେ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ସହ ମୁରାଦାବାଦ ଯିବା ପାଇଁ ଟିକଟ କିଣିବା ପାଇଁ ମଥୁରା ଛାବନୀ ଟିକଟ କାଉଣ୍ଟର ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ଟିକଟର ମୂଲ୍ୟ ୩୫ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଟିକଟ କାଉଣ୍ଟରରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ, ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ ଦୁଇ ଟିକଟର ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଟଙ୍କା ପରିବର୍ତ୍ତେ ୯୦ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ । ଦାବି କରିବା ପରେ ବି ୨୦ ଟଙ୍କା ଆଉ ଫେରାଇ ନଥିଲେ ।

ଏବେ ଏହି ମାଲମାର ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି ଜିଲ୍ଲା ଉପଭୋକ୍ତା ଫୋରମ ରେଲୱେକୁ ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ଫେରାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଉପଭୋକ୍ତା ଫୋରମର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନବନୀତ କୁମାର ରେଲୱେକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଠାରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ୨୦ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ବାର୍ଷିକ ସୁଧ ହାର ସହ ଫେରାଇବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ମାନସିକ, ଆର୍ଥିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଭାବେ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts