ଛୁଟିରେ ଘରକୁ ଯିବି, ପରିବାର ସହ ହୋଟେଲରେ କରିବି ଡିନର; UPSC ଟପର ଆଦିତ୍ୟ କହିଲେ ତାଙ୍କ ହଲିଡେ ପ୍ଲାନ

Published By : Prameya-News7 Bureau | April 17, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭।୦୪: UPSC ଟପ୍ପର ଆଦିତ୍ୟ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ । ନିକଟରେ ତାଙ୍କର ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ଖୁବ୍‌ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି । ସେ ତାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ କିଛି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛୁଟିଦିନରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯିବେ ଏବଂ ସେଠାରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଏକ ହୋଟେଲରେ ଡିନର କରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଦିତ୍ୟ ଜଣେ ଅଣ୍ଡର-ଟ୍ରେନିଂ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ। ତାଙ୍କର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲ ନ୍ୟାସନାଲ ପୋଲିସ ଏକାଡେମୀରେ ଚାଲିଛି।

ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ପାଇଁ ଆଦିତ୍ୟ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଶ୍ରେୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିତାମାତାଙ୍କ ପରେ ଏହାର ଶ୍ରେୟ ମୋର ପରାମର୍ଶଦାତା, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ଦେବି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଛି। ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପଚରାଗଲା ଆପଣ ସାମାଜିକ ସେବା କିପରି କରିବେ? ଏହା ଉପରେ ଆଦିତ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାମାଜିକ ସେବା ମଧ୍ୟ ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ। ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା ହେଉଛି ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା। ଏହା ପରେ, ଯଦି ଆମେ ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଇଥାଉ, ଆମେ ପିଲାମାନଙ୍କର କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ-ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବୁ । UPSC ଅସ୍‌ପେରିଏଣ୍ଟଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବାବେଳେ ଟପ୍ପର କହିଛନ୍ତି ଯେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ସହିତ ସେମାନେ ସ୍ମାର୍ଟ କାମ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ । ତୁମର ଭୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅ, ତୁମେ କରିଥିବା ଭୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନରାବୃତ୍ତି କର ନାହିଁ। ସିଲାବସ୍‌ ଢାଞ୍ଚାକୁ ଭଲ ସେ ବୁଝ।

ଆଦିତ୍ୟ ପିଲାଦିନରୁ ସିଟି ମୋଣ୍ଟେସୋରି ସ୍କୁଲରୁ ପାଠ ପଢିଛନ୍ତି । ତା’ପରେ ସେ ଆଇଆଇଟି କାନପୁରରୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବି.ଟେକ୍ ଏବଂ ଏମ ଟେକ୍ (ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ୍) କରିଥିଲେ। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଏକ ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଆଦିତ୍ୟଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ୟାକେଜ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସେ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲେ। ସେ କମ୍ପାନୀରେ ପ୍ରାୟ ଦେଢ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ତେବେ ପରେ ସେ ଚାକିରିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ସେ UPSC ପାଇଁ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ୨୦୨୩ ରେ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ୨୩୬ ତମ ମାନ୍ୟତା ମିଳିଥିଲା । 

 

 

 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.