ଚତୁର୍ଥ କକ୍ଷପଥ ସମାପ୍ତ କଲା ଆଦିତ୍ୟ-L1, ସୂଚନା ଦେଲା ଇସ୍ରୋ

Published By : Prameya-News7 Bureau | September 15, 2023 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫।୦୯: ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମିଶନରେ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଆଦିତ୍ୟ ଏଲ୍ -୧ ଚତୁର୍ଥ 'ଅର୍ଥ ବାଉଣ୍ଡ ମନ୍ୟୁବର୍' ସଫଳତାର ସହ ସମାପ୍ତ କରିଛି। ଭାରତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି 'ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍ପେସ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍' (ISRO) ଏକ ଟୁଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ସରଳ ଭାଷାରେ, 'ଅର୍ଥ ବାଉଣ୍ଡ ମନ୍ୟୁବର୍' ଅର୍ଥାତ୍ ପୃଥିବୀ ଚାରିପଟେ ଘୂରି ବୁଲିବା ସମୟରେ ଏହାର ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଶକ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ମହାକାଶରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ଗତି ସୃଷ୍ଟି କରେ ।

ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଆଦିତ୍ୟ ଏଲ୍ -୧ ହେଉଛି ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହାକାଶ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣକାରୀ । ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପୃଥିବୀ ମଧ୍ୟରେ ପାଞ୍ଚଟି ଲାଗ୍ରେଞ୍ଜ ପଏଣ୍ଟ ଅଛି ।ଲାଗ୍ରେଞ୍ଜ ପଏଣ୍ଟ ହେଉଛି ସେହି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ବିନା କୌଣସି ଗ୍ରହଣ କିମ୍ବା ବାଧାରେ ଦେଖିହେବ । ଆଦିତ୍ୟ L-1 ମହାକାଶଯାନ ଲାଗ୍ରେଞ୍ଜ ପଏଣ୍ଟ ୧ କୁ ପଠାଯାଉଛି । ପୃଥିବୀରୁ ଲାଗ୍ରେଞ୍ଜ ପଏଣ୍ଟ ୧ ର ଦୂରତା ୧୫ ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ହୋଇଥିବାବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ପୃଥିବୀର ଦୂରତା ୧୫ କୋଟି କିଲୋମିଟର ଅଟେ ।

wp:html /wp:html

ISRO କ’ଣ କହିଲା?

ଏନେଇ ISRO ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛି, 'ଚତୁର୍ଥ 'ଅର୍ଥ ବାଉଣ୍ଡ ମନ୍ୟୁବର୍' (EBN # 4)' ସଫଳ ହୋଇଛି । ଏହି ଉପଗ୍ରହକୁ ISRO ର ମରିସସ୍, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ଶ୍ରୀହାରିକୋଟାସ୍ଥିତ ସତୀଶ ଧାୱନ ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟର ଏବଂ ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାରର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଷ୍ଟେସନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଟ୍ରାକ କରାଯାଇଥିଲା । ଆଦିତ୍ୟ L-1 ପାଇଁ, ଫିଜି ଦ୍ଵୀପରେ ପରିବହନ ଯୋଗ୍ୟ ଟର୍ମିନାଲ୍ ମହାକାଶଯାନକୁ ପୋଡାଜଳା କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଆଦିତ୍ୟ L-1 ମହାକାଶଯାନ ୨୫୬ କିଲୋମିଟର x ୧୨୧୯୭୩  କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଭାରତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମନ୍ୟୁବର୍ ଟ୍ରାନ୍ସ-ଲାଗ୍ରାଜିଆନ୍ ପଏଣ୍ଟ ଇନ୍ସର୍ସନ୍ (TL1I) ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ ରେ ସକାଳ ୨ ଟାରେ କରାଯିବ।

wp:html /wp:html

ଆଦିତ୍ୟ L-1 ମହାକାଶଯାନର ପ୍ରଥମ, ଦ୍ଵିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପୃଥିବୀ 'ଅର୍ଥ ବାଉଣ୍ଡ ମନ୍ୟୁବର୍' ୩, ୫ଏବଂ ୧୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ସଫଳତାର ସହିତ ସମାପ୍ତ ହେଲା । ISROର ମହାକାଶଯାନ ୧୬ ଦିନ ପୃଥିବୀ ଚାରିପଟେ ବୁଲିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ମନ୍ୟୁବର୍ ସମୟରେ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଗତି ହାସଲ ହେବ । ପଞ୍ଚମ 'ଅର୍ଥ ବାଉଣ୍ଡ ମନ୍ୟୁବର୍' ର ସଫଳ ସମାପ୍ତି ପରେ ଆଦିତ୍ୟ L-1 ଏହାର ୧୧୦ ଦିନିଆ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଲାଗ୍ରେଞ୍ଜ ପଏଣ୍ଟକୁ ଯିବ ।

wp:embed {"url":"https://www.prameyanews7.com/solar-mission-aditya-l1-takes-third-step-towards-the-sun/","type":"wp-embed","providerNameSlug":"prameya-news-7"}
https://www.prameyanews7.com/solar-mission-aditya-l1-takes-third-step-towards-the-sun/
/wp:embed

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.