ଟାଟା ଓ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପରି ଶିଖର ଛୁଇଁଲା ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପ୍‌: ମାର୍କେଟ୍ କ୍ୟାପ୍ ୧୦୦ ବିଲିଅନ ଡଲାର ପାର୍

Published By : Prameya-News7 Bureau | May 25, 2024 IST

internet

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଟାଟା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପରି ଶିଖର ଛୁଇଁଲା ବିର୍ଲା। କମ୍ପାନୀର ମାର୍କେଟ୍ କ୍ୟାପ୍ ୧୦୦ ବିଲିଅନ ଡଲାର ଛୁଇଁଛି। ନିକଟରେ ବିର୍ଲାର ଗ୍ରୁପର୍‌ ଲିଷ୍ଟେଡ୍‌ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଗ୍ରୁପ୍‌କୁ  ଭଲ ଫାଇଦା ହୋଇଛି। ବିର୍ଲା କମ୍ପାନୀ ବଡ଼ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପର ନାଁ ଭାରତର ସେହି ବଡ଼ କର୍ପୋରେଟ୍ ହାଉସ ସହ ସାମିଲ୍ ହୋଇଛି ଯେଉଁ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ଟାଟା, ଅମ୍ବାନୀ ଓ ଆଦାନୀଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ରହିଛି। 

ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ସେୟାରଗୁଡିକର କ୍ରମାଗତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଯୋଗୁ, ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଓଭରଅଲ୍ ମାର୍କେଟ୍ କ୍ୟାପ୍‌ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ୧୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରୁପ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ରିଲାଏନ୍ସ ଗ୍ରୁପ୍, ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍, ଗୌତମ ଆଦାନୀଙ୍କ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମ୍ମାନଜନକ ୧୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର କ୍ଲବରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇଛି।  

ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୧ ଟି କମ୍ପାନୀ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ତାଲିକଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଅଲ୍ଟ୍ରାଟେକ୍ ସିମେଣ୍ଟ, ଗ୍ରାସିମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍, ହିଣ୍ଡାଲକୋ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍, ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା କ୍ୟାପିଟାଲ୍, ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ସନ୍ ଲାଇଫ୍ ଏଏମ୍‌ସି ଭୋଡାଫୋନ୍ ଆଇଡିଆ, ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଫ୍ୟାଶନ୍ ଏବଂ ରିଟେଲ୍, ଟିସିଏନ୍ଏସ୍ କ୍ଲୋଥିଂ, ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ମନି, ସେଞ୍ଚୁରି ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍, ସେଞ୍ଚୁରି ଏନକା, ପିଲାନି ନିବେଶ ରହିଛି। ସମସ୍ତ ୧୧ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କମ୍ପାନୀର ମିଳିତ ବଜାର କ୍ୟାପ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ୮ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ୪୬୦.୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ୍ 100 ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି।

ଗ୍ରୁପ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଅଲ୍ଟ୍ରାଟେକ୍ ସିମେଣ୍ଟରେ ସର୍ବାଧିକ ଏମକ୍ୟପ୍ ରହିଛି। ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ୩୫.୫୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର। ଗ୍ରାସିମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ୧୯.୬୩ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଏମ୍ କ୍ୟାପ୍ ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। ସେହିଭଳି ହିଣ୍ଡାଲକୋ ୧୮.୨୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ସହିତ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ, ଭୋଡାଫୋନ୍ ଆଇଡିଆ ୧୨.୦୮ ବିଲିୟନ ଡଲାର ସହିତ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ୭.୧୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର ସହିତ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଭାଲ୍ୟୁ ବୃଦ୍ଧିରେ ଗ୍ରାସିମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ବଜାର କ୍ୟାପ୍ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି। ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା କ୍ୟାପିଟାଲର ଏମ୍‌କ୍ୟାପ୍ ମଧ୍ୟ ୩ ବର୍ଷରେ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି। ସେଞ୍ଚୁରି ଟେକ୍ସଟାଇଲର ଏମ୍‌କ୍ୟାପ୍‌ ବର୍ଷକରେ ତିନି ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଫ୍ୟାଶନ ଏବଂ ରିଟେଲର ଏମ୍‌କ୍ୟାପ୍ ବର୍ଷକରେ ଦୁଇଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଭାଲ୍ୟୁ ଅନୁସାରେ, ସର୍ବବୃହତ କମ୍ପାନୀ ଅଲଟ୍ରା ଟେକ୍‌ର  ଏମ୍‌କ୍ୟାପ୍‌ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨.୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.