scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଆଦିବାସୀ ମେଳା : ୨୫ ଜନଜାତିଙ୍କ ଘର ଓ ଜୀବନଶୈଳୀ ଦେଖଣାହାରୀଙ୍କୁ କରୁଛି ଆକୃଷ୍ଟ, ୧୫ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ

26/01/2019 at 7:27 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୬|୧: ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଆଦିବାସୀ ମେଳା । ଉଦଘାଟନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟନାୟକ । ୧୫ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବାକୁ ଥିବା  ମେଳାରେ ଆଦିବାସୀ ଘର ସହ  ସେମାନଙ୍କ ଚଳଣି, ପରଂପରା,ଜୀବନ ଜିବୀକା ଓ ପ୍ରାଚୀନ  କଳା ସଂସ୍କୃତିର ଝଲକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଏଥିସହ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୫ଟି ଜନଜାତିଙ୍କ ଘର  ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ମେଳାରେ ।ତେବେ ମେଳାରେ ଏମାନଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇବା ସହ ୧୫ ଦିନ ଧରି ରାଜଧାନୀବାସୀ ଓ ଜନଜାତି ସଂପ୍ରଦାୟର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହେବ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଭାବର ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ  ।

କାଠବାଡର ପାଚେରୀ ଭିତରେ ଗୋବର ଓ ନାଲି ମାଟିରେ ଲିପା ଘର ।ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗ ର ଚିତ୍ରରେ  ଚିତ୍ରିତ ନୁଆଁଣିଆ ଚାଳ ଛପର ଘର । ଘର ଆଗରେ ପଡିଛି  ବିଭିନ୍ନ ଶସ୍ୟର ତଳି । କାରଣ ଏହା ହେଉଛି ଆଦିବାସୀ ମାନଙ୍କ ଘର । ସହରରେ ଏମାନେ ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି ମେଳି । ଏହା ହେଉଛି  ଆଦିବାସୀ ମେଳାର  ଦୃଶ୍ୟ । ବଣ ପାହାଡ ଛାଡି ଏବେ ଏମାନେ ରାଜଧାନୀରେ । ଭୁବନେଶ୍ବର ଇଡକୋ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡିଆରେ  ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ଆଦିବାସୀ ମେଳା । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୫ଟି ଜନଜାତିଙ୍କ ଘର  ଦେଖଣାହାରୀଙ୍କୁ କରିବ ଆକୃଷ୍ଟ ।  ବିଶେଷ କରି ସଉରା, କୁଟିଆ ,ମାଟିଆ ,ଓରାମ ,ମୁଣ୍ଟା ,କିଷାନ , ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ଘର ଏବର୍ଷ ମେଳାର ଆକର୍ଷଣ ସାଜିବ ।  ତେବେ ମେଳାରେ ଜନଜାତିର ଲୋକଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇଛନ୍ତି  । ରାଜ୍ୟ ସରକାର  ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଉନ୍ନତିଲାଗି ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିବା ବେଳେ ମେଳା ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି  ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

କେବଳ ଆଦିବାସୀ ଘର ନୁହେଁ ସେମାନଙ୍କ ଚଳଣି, ପରଂପରା,ଜୀବନ ଜିବୀକା ଓ ପ୍ରାଚୀନ  କଳା ସଂସ୍କୃତି ର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତାକୁ ମେଳାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏଥିସହ ସଂଧ୍ୟାରେ ଏକାଠି ହୋଇ  ନାଚ ଗିତ ମଧ୍ୟ କରିବେ ଏହି ଜନଜାତି ଲୋକମାନେ । ସେପଟେ ମେଳାରେ ରହିଛି  ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ୟଜାତ ସାମଗ୍ରୀର ବିକ୍ରିବଟା ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟଲ । ଆଦିବାସୀ ଖାଦ୍ୟ ଲାଗି ରହିଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଖାଦ୍ୟ ମେଳା  । ତେବେ ଅନୁସୂଚୀତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ଉନ୍ନୟନ  ବିଭାଗ  ପକ୍ଷରୁ  ଆୟୋଜିତ ଏହି ଆଦିବାସୀ ମେଳାକୁ  ଉପଭୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ରାଜଧାନୀ ବାସୀ ଯେମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏଠାକୁ ଆସିଥିବା ଆଦିବାସୀ ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ମେଳାରେ ଯୋଗଦେିଥିବାରୁ ବେଶ ଖୁସି ।

ଆଜିଠାରୁ ୯ ତାରିଖ ଯାଏଁ ୧୫  ଦିନ ଧରି ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ମେଳାରେ ଦିନ ୨ଟାରୁ ରାତି ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଜାଉଠାଇବେ ଲୋକେ । ତେବେ ପ୍ରଗତିର ମହାସ୍ରୋତରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ  ସାମିଲ କରିବାଲାଗି  ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ଏହି ମେଳାରେ ପ୍ରଥମ ଦିନ ଗହଳି ଦେଖିଲେ ଏହାର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି  ତାହା ଷ୍ଫଷ୍ଟ ।

ସେପଟେ ବିଜେପି ଅନୁସୁଚିତ ଜନଜାତି ମୋର୍ଚା ଆଦିବାସିଙ୍କ  ସ୍ବାର୍ଥକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି । ଆଦିବାସୀ ମେଳା ମାତ୍ର କିଛି ଦିନପାଇଁ ବଜାର ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ବେଳେ ସ୍ଥାୟୀ ବଜାର ଲାଗି ସରକାର କାହିଁକି ଏଯାଏଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହାନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି ବିଜେପି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବାବଦରରେ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିଲେ ବି ସରକାର ତାହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts