AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦନ୍ତା ମୃତଦେହ ଠାବ, ହାତୀକୁ ମାରି ନେଇଗଲେ ଦାନ୍ତ
  • ||
  • MKCG ମେଡିକାଲ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ସ୍କୁଟି-କାର୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାତିରେ ପାରଦ କମିବ ଓ ଶୀତ ବଢ଼ିବ, ଦିନରେ ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ତୋଲକୋଇ: ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ହାତୀଛୁଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଜଙ୍ଗଲରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଆଦିବାସୀ ମେଳା : ୨୫ ଜନଜାତିଙ୍କ ଘର ଓ ଜୀବନଶୈଳୀ ଦେଖଣାହାରୀଙ୍କୁ କରୁଛି ଆକୃଷ୍ଟ, ୧୫ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ

26/01/2019 at 7:27 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୬|୧: ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଆଦିବାସୀ ମେଳା । ଉଦଘାଟନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟନାୟକ । ୧୫ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବାକୁ ଥିବା  ମେଳାରେ ଆଦିବାସୀ ଘର ସହ  ସେମାନଙ୍କ ଚଳଣି, ପରଂପରା,ଜୀବନ ଜିବୀକା ଓ ପ୍ରାଚୀନ  କଳା ସଂସ୍କୃତିର ଝଲକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଏଥିସହ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୫ଟି ଜନଜାତିଙ୍କ ଘର  ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ମେଳାରେ ।ତେବେ ମେଳାରେ ଏମାନଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇବା ସହ ୧୫ ଦିନ ଧରି ରାଜଧାନୀବାସୀ ଓ ଜନଜାତି ସଂପ୍ରଦାୟର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହେବ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଭାବର ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ  ।

କାଠବାଡର ପାଚେରୀ ଭିତରେ ଗୋବର ଓ ନାଲି ମାଟିରେ ଲିପା ଘର ।ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗ ର ଚିତ୍ରରେ  ଚିତ୍ରିତ ନୁଆଁଣିଆ ଚାଳ ଛପର ଘର । ଘର ଆଗରେ ପଡିଛି  ବିଭିନ୍ନ ଶସ୍ୟର ତଳି । କାରଣ ଏହା ହେଉଛି ଆଦିବାସୀ ମାନଙ୍କ ଘର । ସହରରେ ଏମାନେ ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି ମେଳି । ଏହା ହେଉଛି  ଆଦିବାସୀ ମେଳାର  ଦୃଶ୍ୟ । ବଣ ପାହାଡ ଛାଡି ଏବେ ଏମାନେ ରାଜଧାନୀରେ । ଭୁବନେଶ୍ବର ଇଡକୋ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡିଆରେ  ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ଆଦିବାସୀ ମେଳା । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୫ଟି ଜନଜାତିଙ୍କ ଘର  ଦେଖଣାହାରୀଙ୍କୁ କରିବ ଆକୃଷ୍ଟ ।  ବିଶେଷ କରି ସଉରା, କୁଟିଆ ,ମାଟିଆ ,ଓରାମ ,ମୁଣ୍ଟା ,କିଷାନ , ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ଘର ଏବର୍ଷ ମେଳାର ଆକର୍ଷଣ ସାଜିବ ।  ତେବେ ମେଳାରେ ଜନଜାତିର ଲୋକଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇଛନ୍ତି  । ରାଜ୍ୟ ସରକାର  ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଉନ୍ନତିଲାଗି ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିବା ବେଳେ ମେଳା ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି  ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

କେବଳ ଆଦିବାସୀ ଘର ନୁହେଁ ସେମାନଙ୍କ ଚଳଣି, ପରଂପରା,ଜୀବନ ଜିବୀକା ଓ ପ୍ରାଚୀନ  କଳା ସଂସ୍କୃତି ର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତାକୁ ମେଳାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏଥିସହ ସଂଧ୍ୟାରେ ଏକାଠି ହୋଇ  ନାଚ ଗିତ ମଧ୍ୟ କରିବେ ଏହି ଜନଜାତି ଲୋକମାନେ । ସେପଟେ ମେଳାରେ ରହିଛି  ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ୟଜାତ ସାମଗ୍ରୀର ବିକ୍ରିବଟା ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟଲ । ଆଦିବାସୀ ଖାଦ୍ୟ ଲାଗି ରହିଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଖାଦ୍ୟ ମେଳା  । ତେବେ ଅନୁସୂଚୀତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ଉନ୍ନୟନ  ବିଭାଗ  ପକ୍ଷରୁ  ଆୟୋଜିତ ଏହି ଆଦିବାସୀ ମେଳାକୁ  ଉପଭୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ରାଜଧାନୀ ବାସୀ ଯେମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏଠାକୁ ଆସିଥିବା ଆଦିବାସୀ ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ମେଳାରେ ଯୋଗଦେିଥିବାରୁ ବେଶ ଖୁସି ।

ଆଜିଠାରୁ ୯ ତାରିଖ ଯାଏଁ ୧୫  ଦିନ ଧରି ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ମେଳାରେ ଦିନ ୨ଟାରୁ ରାତି ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଜାଉଠାଇବେ ଲୋକେ । ତେବେ ପ୍ରଗତିର ମହାସ୍ରୋତରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ  ସାମିଲ କରିବାଲାଗି  ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ଏହି ମେଳାରେ ପ୍ରଥମ ଦିନ ଗହଳି ଦେଖିଲେ ଏହାର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି  ତାହା ଷ୍ଫଷ୍ଟ ।

ସେପଟେ ବିଜେପି ଅନୁସୁଚିତ ଜନଜାତି ମୋର୍ଚା ଆଦିବାସିଙ୍କ  ସ୍ବାର୍ଥକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି । ଆଦିବାସୀ ମେଳା ମାତ୍ର କିଛି ଦିନପାଇଁ ବଜାର ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ବେଳେ ସ୍ଥାୟୀ ବଜାର ଲାଗି ସରକାର କାହିଁକି ଏଯାଏଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହାନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି ବିଜେପି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବାବଦରରେ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିଲେ ବି ସରକାର ତାହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts