scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବଦଳିବ କଟକର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର କର୍କଟ କେନ୍ଦ୍ରର ନାମ , ଖୋଲିବ ନୂଆ କ୍ୟାନ୍ସର କୋର୍ସ: ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍ ପାଇଁ ଟାଟା ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ଦିଆଯାଇଛି ଦାୟିତ୍ବ

11/01/2019 at 4:40 PM

କଟକ ୧୧|୧: ବଦଳିବ କଟକ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର କର୍କଟ କେନ୍ଦ୍ରର ନାମ । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର ରିଜିଓନାଲ୍ କ୍ୟାନସର ସେଣ୍ଟର ଭାବେ ପରିଚତ ଏହି ମେଡିକାଲ୍‌ର କଳେବର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର ପିଜି ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍ କ୍ୟାନ୍‌ସର ନାଁରେ ନାମିତ କରାଯିବ । ଏହି କର୍କଟ କେନ୍ଦ୍ର ପାଖରେ ଥିବା ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗର ୪ ଏକର ଜାଗାକୁ  ହସ୍ପିଟାଲ ପାଇଁ  ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି ସରକାର । ନୂଆ କରି କିଛିଟା କ୍ୟାନ୍‌ସର କୋର୍ସ ଖୋଲିବା ପରେ କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୋଗୀମାନେ ଉପକୃତ ହେବା ସହ ନୂଆ ଡାକ୍ତର ବାହାରିବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହେବ ।

କଟକରେ ରହିଥିବା ରାଜ୍ୟର ସର୍ବବୃହତ କର୍କଟ କେନ୍ଦ୍ରର ହେବ ନବକଳେବର । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର ରିଜିଓନାଲ୍ କ୍ୟାନ୍‌ସର ସେଣ୍ଟର ଭାବେ ପରିଚତ ଏହି ମେଡିକାଲ୍‌ର ନାଁ ବଦଳାଇ ଏହାକୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର ପିଜି ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍ କ୍ୟାନ୍‌ସର ନାଁରେ ନାମିତ କରାଯିବ । ଏହି କର୍କଟ କେନ୍ଦ୍ର ପାଖରେ ରହିଥିବା ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗର ୪ ଏକର ଜାଗାକୁ ହସ୍ପିଟାଲର କଳେବର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି ସରକାର । ଏହି ସ୍ଥାନରେ କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ । ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍‌ ପାଇଁ ଟାଟା ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ କୁହାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର କର୍କଟ ସେଣ୍ଟରରେ ସର୍ଜିକାଲ୍ ଓ ଗାଇନୋକୋଲଜି ବିଭାଗର ପିଜି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲୁଥିଲା । ଏବେ ଏଠାରେ ପାଥୋଲୋଜି, ଆନାସ୍ଥେସିଆ ଓ ମେଡିକାଲ୍ ଫିଜିକ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ପିଜି କୋର୍ସ ଖୋଲାଯିବ । ରାଜ୍ୟରେ କର୍କଟ ରୋଗ ପାଇଁ ଅଧିକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବାରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ଏହି କୋର୍ସରେ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପାଠ ପଢି ପାରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କର୍କଟ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ । କର୍କଟ କେନ୍ଦ୍ରର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେଲେ ଅନେକ ରୋଗୀ ଉପକୃତ ହେବା ସହ କର୍କଟ ରୋଗ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିବାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି , ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର କର୍କଟ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଡାକ୍ତର ଲଲାଟେନ୍ଦୁ ଷଡଙ୍ଗୀ ।

 ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର କର୍କଟ କେନ୍ଦ୍ରର ବାଇ-ଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ନୂଆ ପ୍ରସ୍ତାବ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି । ଯାହାକୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ ।

   Related Posts