scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଗ୍ଲୋବାଲ ଓ୍ୱାର୍ମିଂ ଏଲନିନୋ ପ୍ରଭାବ: ଫେବୃୟାରୀରୁ ମାଡି ଆସିବ ତାତି

2/12/2023 at 8:18 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୨/୧୨: ଡିସେମ୍ବର ଆସିଗଲା । ଏଯାଏଁ ଥଣ୍ଡା ପଡ଼ିଲାନି । ଉତ୍ତରରୁ କାଲୁଆ ପବନ ଏଯାଏଁ ବହିଲାନି । ଏବେ ବି ବିନା ପଙ୍ଖାରେ ଶୋଇ ହେଉନି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ ଯାହା, ଏ ବର୍ଷ ଶୀତ ପ୍ରକୋପ ପୂରା କମ୍‌ ରହିବ । ଡିସେମ୍ବରରେ ବିଶେଷ ଶୀତ ଅନୁଭୂତ ହେବାର ନାହିଁ । ଫେବ୍ରୁଆରୀ ସରିଯିବ, ହେଲେ ଦେହକୁ ଥଣ୍ଡା ଲାଗିବନି । ବରଂ ଗରମ ଲାଗିପାରେ ।

ଶୀତ ଋତୁ ନେଇ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମ୍‌ଡି) ପୂର୍ବାନୁମାନ ଜାରି କରିଛି । ଏହି ପୂର୍ବାନୁମାନରେ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତାପମାତ୍ରା ଓ ଶୀତ ପ୍ରକୋପ ବାବଦରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି, ଚଳିତବର୍ଷ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ସର୍ବନିମ୍ନ (ରାତି) ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ବେଶ୍‌ ଅଧିକ ରହିବ । ଅର୍ଥାତ୍‌ ଶୀତ ଗାଏବ ରହିବ ।

ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଦିନ ତାପମାତ୍ରା ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ଯେତିକି ରହିବା କଥା, ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ରହିବ । ଏଥର ଉତ୍ତର, ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ, ପୂର୍ବ ଓ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଭାରତରେ ଶୀତ ଲହରୀ ଅବଧି (ଦିନ ସଂଖ୍ୟା) ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ୍‌ ରହିବା ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାତି ତାପମାତ୍ରା ଯେତିକି ରହିବା କଥା, ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ରହିପାରେ ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଏଥର ଥଣ୍ଡା ବିଶେଷ ପଡ଼ିବନି । ଡିସେମ୍ବରରୁ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାତି ତାପମାତ୍ରା ଯେତିକି ରହିବା କଥା, ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ରହିବ । ଦକ୍ଷିଣ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ, ଉପକୂଳରେ ଶୀତ ପ୍ରଭାବ କାଁ ଭାଁ ରହିପାମେର । ଉତ୍ତର ଓ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ବି ବିଶେଷ ଅନୁଭୂତ ହେବନି ଶୀତ । ଦିନ ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ ରହିବ । ଏ ବର୍ଷ ଶୀତ ଲହରୀ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମ ରହିବ । ଡିସେମ୍ବରରେ କିଛି ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ ।

ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉମାଶଙ୍କର ଦାସଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଶୀତ ପ୍ରକୋପ କମିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ୱାର୍ମିଂ (ବିଶ୍ୱ ତାପନ) । ଚଳିତବର୍ଷ ଏଲ୍‌-ନିନୋ ପ୍ରଭାବ ରହୁଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଶୀତ କମିବାର ଆଉ ଏକ କାରଣ । ଚଳିତବର୍ଷ ଏଯାଏଁ ଶୀତ ବିଶେଷ ଅନୁଭୂତ ହୋଇନାହିଁ । ଡିସେମ୍ବରରେ ମଧ୍ୟ ଶୀତ ପ୍ରକୋପ ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତି କହୁଛି, ଦିନ ତାପମାତ୍ରା ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ୩୦-୩୧ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍‌ ପାଖାପାଖି ରହିଛି । ରାତି ତାପମାତ୍ରା ପ୍ରାୟତଃ ୧୮-୧୯ ଡିଗ୍ରୀ ପାଖାପାଖି କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ରହୁଛି । କୋରାପୁଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୧୨, କେନ୍ଦୁଝର ୧୨.୮ ଡିଗ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶାର କାଶ୍ମୀର ଦାରିଙ୍ଗିବାଡ଼ିରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୧୪ ଡିଗ୍ରୀ ରହିଛି । ଏହା ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ । ଭୁବନେଶ୍ୱର ରାତି ତାପମାତ୍ରା ୨୦ ଡିଗ୍ରୀ ପାଖାପାଖି ଥିଲା ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ । ଆସନ୍ତା ୪-୫ ଦିନ ଭିତରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରାରେ ବିଶେଷ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ।

   Related Posts