oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ଶାଶୂ ଘର ଛାଡିଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ, ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଘର ଛାଡିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମୁମ୍ଵାଇ : ଠକେଇର ଶିକାର ହେଲେ ଅନ୍ନୁ କପୁର, KYC ଅପଡେଟ୍ ବାହାନାରେ ଲୁଟି ନେଲେ ୪.୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ହେଉଥିଲା ଚାଲାଣ, ଚେକିଂ ବେଳେ କାର୍‌ରୁ ବାହାରିଲା ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ବାର୍‌ରେ ରେଡ୍‌, କଟକଣା ପରେ ବି ମାନୁନଥିଲେ ମାଲିକ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ : ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଖେଳ ପଡ଼ିଆ; ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଦଙ୍ଗା, ୧୨୭ ମୃତ, ଏକାଧିକ ଆହତ
  • ||

ଜେନେଭା ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ ପାକିସ୍ତାନ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଫେରାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ

27/02/2019 at 10:44 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୭|୨: ପାକିସ୍ତାନ ଯଦି ସତରେ  ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଧରିନେଇଥାଏ ତାହେଲେ ଜେନେଭା  ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କୁ ସସମ୍ମାନେ ଛାଡିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ । ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଯଦି ପାକିସ୍ତାନ ଗିରଫ କରିଛି ତାହେଲେ ଜେନେଭା ଚୁକ୍ତିରେ ପ୍ରିଜନର ଅଫ ୱାର ବା ଯୁଦ୍ଧବନ୍ଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଯେଉଁ ନିୟମ ରହିଛି ତାକୁ ପାଳନ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଚୁକ୍ତିରେ ଯୁଦ୍ଧବନ୍ଦୀଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା ପରେ ସସମ୍ମାନେ ନିଜ ଦେଶକୁ ପଠାଇଦିଆଯାଇଥାଏ ।

୧୯୯୯ ମସିହା ମେ ୧୭ ତାରିଖରେ କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ମୟରେ ମଧ୍ୟ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ନଚିକେତାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା ପରେ ୮ ଦିନ ରଖି ରେଡକ୍ରସ ଦ୍ବାରା ଭାରତକୁ ଫେରାଇଦିଆଯାଇଥିଲା । କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ନଚିକେତା ଚଳାଉଥିବା ବିମାନ ଖରାପ ହୋଇଯାଥିଲା । ଇଂଜିନରୁ ବାହାରୁଥିବା ନିଆଁ ଧାସରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଆଜି ପ୍ରଥମେ ଦୁଇଜଣ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ନେଇପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେସ ବିବୃ୍ତ୍ତି ଜାରି କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତି ସମୟରେ କେବଳ ଜଣେ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ବୋଲି କହିଥିଲା । ଏପରିକି ମୁହଁ ଘୋଡାଯାଇଥିବା  ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଦୁଇଟି ଭିଡିଓ ଜାରୀ କରି ଏହା ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ଭିଡିଓ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଭିଡିଓରେ ତାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଠିକ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ବୋଲି ମୁହଁ ଘୋଡାଯାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କହୁଛନ୍ତି । ସେ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଭିଡିଓରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆଜି ଦିନ ୧୧: ୩୦ ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଏଫ-୧୬ ବିମାନ ଭାରତର ବାୟୁ ସୀମା ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନ ବିମାନକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଖସାଇଦେଇଥିଥିଲା । ଅପରପକ୍ଷରେ ଭାରତର ଦୁଇଟି ବିମାନକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଖସାଇ ଦେଇଥିବା ଦାବୀ କରିଛି । ଦୁଇଟି ବିମାନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ପଡିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟଟି ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ପଡିଥିଲା ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ଦାବି କରିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ପଟେ ପଡିଥିବା ବିମାନର ପାଇଲଟ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ଥିଲେ । ବିମାନ କ୍ରାସ କରିଯିବା ପରେ ସେ ପାରାଚୁଟ ଯୋଗେ ଖସିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପାକ ସେନା ଗିରଫ କରିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଦାବି କରିଛି ।

ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କୁ ସେନା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଦିଆଯାଉଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

   Related Posts