oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୪୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭିଜିବ ପାର୍ବଣ, ନବମୀ ଓ ଦଶମୀରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି: ପାଟପୁର ଥାନାରେ ୧୩୨୫ କିଲୋର ଜବତ ଗଞ୍ଜେଇ ପୋଡିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • UNSCରେ ରୁଷ୍‌ ବିରୋଧରେ ନିନ୍ଦା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଥିଲା ଆମେରିକା, ଭୋଟିଂରୁ ବିରତ ରହିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ସାରା ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା 5G ଯୁଗ, ୧୩ ସହରରେ ମିଳିବ ସେବା
  • ||

ନିଜର ସାମାନ୍ୟ ଅଣ୍ଡର ୱେୟାର ପାଇଁ ମରିଲା ନର ରାକ୍ଷାସ ତଥା ମୃତ୍ୟୁର ସୌଦାଗର ଅବୁ ବକର ଅଲ ବାଗଦାଦି, କେମିତି ଜାଣନ୍ତୁ…

29/10/2019 at 5:06 PM

ୱାସିଂଟନ ୨୯|୧୦: ବାରମ୍ବାର ଚକମା ଦେଇ ଖସିଯାଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁର ସୌଦାଗର ଅବୁ ବକର ଅଲ ବାଗଦାଦିର ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକୀୟ ସେନା ସୁନିଶ୍ଚିତ ହେଲେ କିପରି ? କେମିତି ଆମେରିକାର ଡେଲ୍ଟାଫୋର୍ସ ନିଶ୍ଚିତ ହେଲେ ଯେ ସିରଆ ଇଦଲିବ ଅଞ୍ଚଳର ସୁଡଙ୍ଗରେ ଲୁଚିଛି ISIS ମୁଖ୍ୟ ।  ତେବେ ତାକୁ ନିଶାନା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ବାଗଦାଦିର ଅଣ୍ଡରୱେୟାର । କେମିତି ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ।

ଅଣ୍ଡର ୱେୟାର ପାଇଁ ବାଗଦାଦି ମଲା । ତା ଅଣ୍ଡରୱେୟାର  ହିଁ ତାର ମୃତ୍ୟୁର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ । ଏହା ହିଁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।  ଚୋରି କରି ଆଣାଯାଇଥିବା ଅଣ୍ଡର ୱେୟାର ହିଁ  ବାଗଦାଦିର ଅସଲ  ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲା । କାରଣ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପୂର୍ବରୁ ବାଗଦାଦିର ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରକୃତରେ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ, ତାହା ଜାଣିବା ସବୁଠାରୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଥିଲା । ତେବେ ସେ ଜୀବୀତ ଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ମେ ୧୫ରୁ ବଡ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଆମେରିକାର ସିଆଇଏ । ଏଥିପାଇଁ ୬ମାସ ଲାଗିଥିଲା ।

ବାଗଦାଦି ବାରମ୍ବାର ସ୍ଥାନ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଥିଲା। ତାର ସଠିକ ଆଡ୍ଡା ସଂପର୍କରେ ଜାଣିବାକୁ ଆମେରିକୀୟ ସ୍ପେସାଲ ଫୋର୍ସ ଓ କୁର୍ଦ୍ଦ ସେନାକୁ ବହୁ କସରତ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା  ।  ଜଣେ ସିରିଆନ କୁର୍ଦ୍ଦ ଅଣ୍ଡରକଭର ଏଜେଣ୍ଟ ବାଗଦାଦି ରହୁଥିବା କୋଠାରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲେ । ସେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା କିଛି ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ରକୁ ଚୋରି କରି ନେଇ ଆସିଥିଲେ। ତାର ଅଣ୍ଡରୱେରକୁ ନେଇ ଡିଏନ୍ଏ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା।  ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା ବାଗଦାଦି ସିରିୟାର ଇଦଲିବରେ ହିଁ ରହୁଛି ।

ତେଣୁ ସିଧାସଳଖ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ ସେହି ଟନ୍ନେଲ ଉପରେ ଯେଉଁଠି ରହୁଥିଲା ବାଗଦାଦି।  ଏହି କୁକୁର ଦ୍ବାରା ହିଁ ବାଗଦାଦିର ନିକଟତର ହୋଇଥିଲେ ଡେଲ୍‌ଟା ଫୋର୍ସ। ଆଉ ସବୁ ସରିଯାଉଥିବା ଜାଣି ବାଗଦାଦି ନିଜକୁ ଉଡ଼ାଇଥିଲା ।  କୁର୍ଦ୍ଦ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠିତ ସିଆରନ୍‌ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ଫୋର୍ସ(ଏସ୍‌ଡିଏଫ୍‌) ବରିଷ୍ଠ ପରାମର୍ଶଦା ପୋଲାଟ କାନ୍‌ ଏହି ଗୁପ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ

ବାଗ୍‌ଦାଦିକୁ ଧରିବାରେ ତାର ଜଣେ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ ଇସ୍‌ମାଇଲ ଅଲ-ଇଠାୱିର ସୂଚନା ସହାୟକ ହୋଇଛି । ସଂଗଠନର କମାଣ୍ଡରମାନଙ୍କ ସହ ବାଗ୍‌ଦାଦି ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଆଲୋଚନା କରୁଥିଲା। ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ନଜରକୁ ନଆସିବା ପାଇଁ ସେ ଏକ ପରିବା ବୋଝେଇ ବସରେ ଯାତାୟାତ କରୁଥିଲା । ଇସ୍‌ମାଇଲ ସିରିୟା ପୁଲିସ ଦ୍ବାରା ଗିରଫ ହେବା ପରେ ଇରାକୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତରିତ ହୋଇଥିଲା।

ଇସମାଇଲ ସମେତ ଅନ୍ୟ ୫ ଜଣ ବାଗଦାଦିକୁ ସିରିୟାର କେଉଁସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଭେଟୁଥିଲେ ସେ ନେଇ କହିଥିଲା। ଇସମାଇଲଠାରୁ ଇରାକୀ ପୁଲିସ ପାଇଥିବା ସୂଚନା ଆଧାରରେ ବାଗଦାଦି ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା। ଏହି ସୂଚନା ହିଁ ବଗ୍‌ଦାଦିକୁ ଧରିବାରେ ବିଶେଷ ସହାୟକ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ବାଗଦାଦି ସହ ତାର ଦୁଇ ପତ୍ନୀ ଓ ଦୁଇ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ଆତ୍ମଘାତି ଆକ୍ରମଣରେ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତ ।  ବାଗଦାଦିର  ମୃତଦେହକୁ  ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯାଇ ମମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ କବର ଦିଆଯାଇଛି। ଠିକ ସେହିଭଳି ଯେମିତି ବିନଲାଡେନକୁ କବର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ ଇସଲାମ ଧର୍ମର ବିଧି ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। 

   Related Posts