scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଗୃହ କମିଟିରେ ହାଜର ହେଲେନି ଆୟର ; ଇମେଲ୍ ଯୋଗେ ମାଗିଲେ କ୍ଷମା ଓ ସମୟ, ୨୩ ତାରିଖରେ ହାଜର ପାଇଁ ଗୃହ କମିଟି ଦେଲା ସମୟ

11/10/2018 at 12:59 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୧|୧୦: ବିଧାନସଭା ଗୃହ କମିଟି ଆଗରେ ହାଜର ହେଲେନି ଅଭିଜିତ ଆୟର ମିତ୍ର । ଓଡିଶା ଏବଂ ଓଡିଶାର ବିଧାୟକଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆସିଥିବା ସ୍ବାଧିକାର ଭଙ୍ଗ ପାଇଁ ଆଜି ବିଧାନସଭା ଗୃହ କମିଟି ଆଗରେ ହାଜର ହେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ବାତ୍ୟା ତିତଲି ଯୋଗୁଁ ବିମାନ ସେବା ଓ ରେଳ ସେବା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ଇମେଲ ଯୋଗେ ଗୃହ କମିଟିକୁ ସମୟ ମାଗିଥିଲେ । କମିଟି ଅଭିଜିତଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ୨୩ତାରିଖରେ ହାଜର ହେବା ପାଇଁ ସମୟ ଦେଇଛି ।

ଆଜି ବିଧାନସଭାର ଏ ସଂପର୍କିତ ଗୃହ କମିଟି ବିରୋଧି ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବିଧାନସଭା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ବସିଥିଲା । ବୈଠକରେ କମିଟିର ଅନ୍ୟ ୬ଜଣ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ତେବେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ଦିନ ୧୧ଟା ବେଳେ ଆୟର କମିଟିରେ ହାଜର ହୋଇନଥିଲେ । ପରେ ସେ ଇମେଲ ଯୋଗେ ସମୟ ମାଗିଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା ।

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କୋଣାର୍କ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଓଡିଶା ଏବଂ ଓଡିଶାର ବିଧାୟକଙ୍କ ସଂପର୍କରେ  ଆୟର ତାଙ୍କ ଟ୍ବିଟରରେ ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଗତ ମାସ ୧୫ତାରିଖରେ ଏକ ଟ୍ବିଟ୍ ରେ ସେ ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ୍ କରିଥିଲେ । ଏହି ଭିଡିଓରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, କୋଣାର୍କର ନଗ୍ନ ମୂର୍ତ୍ତି ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରା ବିରୋଧୀ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମକୁ କଦର୍ଥ କରିବା ପାଇଁ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ପ୍ରଭାବରେ ଏଭଳି ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି ହୋଇଛି । ତେବେ ରାମମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ବେଳେ ସେଠାରେ ଏମିତି ମୂର୍ତ୍ତି ରହିବନାହିଁ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆୟର ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ୍ କରିବା ପୂର୍ବ ଦିନ ସେ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ଏବଂ ଆଉଜଣେ ମହିଳା ରୀତା ସିଂଙ୍କ ସହ ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ ପୁରୀ, କୋଣାର୍କ ଏବଂ ଚିଲିକା ଉପରେ ଉଡିଥିଲେ । ଚିଲିକା ନିକଟରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଚିଲିକା ପାଣିର ଅତି ନିକଟକୁ ଆସିଥିଲା ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ଏନେଇ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା ।

ଆୟରଙ୍କ କୋଣାର୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାବେଳେ ବର୍ଷେ ତଳେ ସେ ଓଡିଶା ସଂପର୍କରେ କରିଥିବା ଏକ ଟ୍ବିଟ୍ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଏଥିରେ ସେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ କୋଲକାତାର ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବା ସହ ତାଙ୍କୁ ଓଡିଆମାନେ ଚୋରୀକରି ଆଣିଛନ୍ତି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ । ସେହିଭଳି ଓଡିଶା ବୋଲି କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ରାଜ୍ୟ ନଥିଲା । ଏହା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଦକ୍ଷିଣରେ ଥିବା ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁସିତ ବନାଞ୍ଚଳ ଥିଲା ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଓଡିଶା ଶବ୍ଦର ଉତ୍ପତି ସଂପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ବଙ୍ଗାଳୀମାନେ ଡାକୁଥିବା ଓରି-ଶାଲାରୁ ଓଡିଶାର ଉତ୍ପତି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ଏହାକୁ ନେଇ  ଓଡିଶାରେ ଭୀଷଣ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଏପରିକି ବିଧାନସଭାରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ବିଧାୟକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲେ । ଠିକ୍ ଏହି ସମୟରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ସେଭେନ ଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ଅଭିଜିତ ଆୟରଙ୍କ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତକାର ନେଇଥିଲା । ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଅଭିଜିତ ଓଡିଶା ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ ବୁଦ୍ଦୁ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ବିଧାନସଭାର କ୍ଷମତାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ଗିରଫ କରି ଦେଖାଅ ବୋଲି ଅହଂକାର ସହିତ କହିଥିଲେ । ଅଭିଜିତଙ୍କ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରସାରଣ ପରେ ବିଧାନସଭାରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ନରସଂହ ମିଶ୍ର ସ୍ବାଧିକାର ଭଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କରିଥିଲେ । ବିଧାନସଭାରେ ଦଳମତ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସମସ୍ତେ ଆୟରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ବିଧାନସଭା ଗୃହ କମିଟି ଗଠନ ହୋଇଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆୟରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୋଣାର୍କ ଥାନାରେ ଦାୟର ଏକ ମାମଲାରେ ପୁରୀ ପୋଲିସ ଆୟରଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ପରେ ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସାକେତ୍ ସ୍ଥିତ ମେଟ୍ରୋପଲିଟାନ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଅଦାଲତରେ ହାଜର କରାଯାଇଥିଲା । ଅଦାଲତ ଆୟରଙ୍କୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୮ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଆୟର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଙ୍କୁ ପୁର୍ନବାର ଅନ୍ତରୀଣ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରି ଅକ୍ଟୋବର ୫ତାରିଖରେ କୋଣାର୍କ ପୋଲିସ ପାଖରେ ହାଜର ହେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ଆୟର ଚାହିଁଲେ ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ପୋଲିସକୁ ମଧ୍ୟ ଅଦାଲତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଅକ୍ଟୋବର ୫ତାରିଖରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆୟରଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆୟରଙ୍କୁ ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ ଭର୍ସନା କରିବା ସହ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଉଚିତ୍ ସ୍ଥାନ ଜେଲ୍ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ତଳ କୋର୍ଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ କୋଣାର୍କ ପୋଲିସ ନିକଟରେ ହାଜର ହେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts