oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇରାନ ବିମାନରେ ବୋମା ଆତଙ୍କ ପରେ ହାଇଆଲର୍ଟ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବତରଣ ଲାଗି ମିଳିଲାନି ଅନୁମତି
  • ||
  • ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୫ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗତିନାଶିନୀ, ପୀଠରେ ମହାନବମୀ ପୂଜା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୮ ପରେ ପୁଣି ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ୬୪ ବର୍ଷରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା
  • ||

ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ରସିଦ ନାହିଁ , ହିସାବ ମିଶୁନି : ଧରାପଡିଲା ଦୁର୍ନୀତି , କଟକର ପୂର୍ବତନ ସିଡିଭିଓ ଓ ବଡବାବୁ ମିଶି ଦେବେ ୮୨ଲକ୍ଷ

8/12/2019 at 11:28 AM

କଟକ ୦୮।୧୨: ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ସାବଧାନ । ଧରାପଡିଲେ ଗଣିବ ତଣ୍ଡ । କଟକ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରାଣୀଧନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ବଡଦୁର୍ନୀତିର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି । ସ୍ପେଶାଲ ଅଡିଟ୍‌ରେ ଅର୍ଥ ହେରଫେର ଧରିପଡିବା ପରେ ତତ୍‌କାଳୀନ ସିଡିଭିଓ ଓ ବଡ ବାବୁଙ୍କୁ ୮୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଫେରାଇବାକୁ ପଡିବ। କାରଣ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରଣ କରାଯାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ,  ୨୦୧୦-୧୧ରୁ ୨୦୧୨-୧୩ ତିନି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ କଟକ ସିଡିଭିଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା । ଏନେଇ ସରକାର କଟକ ସିଡିଭିଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ପେସାଲ୍‌ ଅଡିଟ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ସିଡିଭିଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ୨୬.୮.୨୦୧୮ରେ ସ୍ପେସାଲ୍‌ ଅଡିଟ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଡିଟ୍‌ରେ ତିନିଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବାର ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।  ତିନି ବର୍ଷରେ ପଶୁଧନର ଉନ୍ନତିକରଣ(ଏ.ଏଚ୍‌ ଆକ୍ଟିଭିଟିଜ୍‌)ପାଇଁ ଅଫିସ ତରଫରୁ ପ୍ରାୟ ୬୬ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ୫୦୮ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଜେନେରାଲ୍‌ କ୍ୟାସ୍‌ ବୁକ୍‌ରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି , କିନ୍ତୁ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ସମ୍ପର୍କିତ କୌଣସି ବିଲ୍‌ କିମ୍ବା ଭାଉଚର ଅଫିସରେ ନାହିଁ ।

ସେହିପରି ଡିଏଲ୍‌ଆର୍‌ଡିଏସ୍‌ ଫଣ୍ଡରୁ ୮ ଲକ୍ଷ ୫୩ ହଜାର ୩୯୬ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ଅଫିସ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ, ଚେୟାର ଟେବୁଲ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଏହି ଅର୍ଥରେ କିଣାଯାଇଛି ବୋଲି ଡିଏଲ୍‌ଆର୍‌ଡିଏସ୍‌ କ୍ୟାସ୍‌ ବୁକ୍‌ରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ।  ସ୍ପେସାଲ୍‌ ଅଡିଟ୍‌ ସମୟରେ ଷ୍ଟକ୍‌ ରେଜିଷ୍ଟର ଓ ଷ୍ଟକ୍‌ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଅଫିସ ତରଫରୁ ହିସାବ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ପାରିନଥିଲା ।ସେହିଭଳି , ୧.୮.୨୦୧୬ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ୟାସ୍‌ ବୁକ୍‌ରେ କ୍ଲୋଜିଂ ବାଲାନ୍ସ ୨୨ ଲକ୍ଷ ୮୩ ହଜାର ୮୪୨ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ଏହି ସମୟରେ ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଖାତାରେ ମୋଟ୍‌ ୨୬ ଲକ୍ଷ ୪ ହଜାର ୮୬୨ ଟଙ୍କା ଡିପୋଜିଟ୍‌ ରହିଥିଲା । ସ୍ପେସାଲ୍‌ ଅଡିଟ୍‌ ପରେ ଏହି ବାବଦରେ ୮ ଲକ୍ଷ ୫୩ ହଜାର ୩୯୬ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ହୋଇଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ଆଉଟ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କଷ୍ଟ ଅଫ୍‌ ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ୍‌ରେ ପ୍ରାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ୫୭ ହଜାର ୧୩ଟଙ୍କା ହେରଫେର ହୋଇଥିବା ଅଡିଟ୍‌ କହିଛି ।

ତେଣୁ ତତ୍‌କାଳୀନ ସିଡିଭିଓ ଡା. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ଓ ହେଡ୍‌ କ୍ଲର୍କ ଅଶୋକ କୁମାର ମହାପାତ୍ରଙ୍କଠାରୁ ଏହି ଅର୍ଥ ଫେରସ୍ତ ଅଣାଯାଉ ବୋଲି ଅଡିଟ୍‌ ରିପୋର୍ଟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts