scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛି ‘ତିତଲି’ : ୮ମୃତ, ୩ଟି ଜିଲ୍ଲା ଧ୍ବସ୍ତବିଧ୍ବସ୍ତ, ଯୋଗାଯୋଗ ଠପ୍, ବିଜୁଳି ସରବରାହ ବ୍ୟାହତ, ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ପଶିଲା ସମୁଦ୍ର ପାଣି

11/10/2018 at 5:42 PM

ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍ ୧୧|୧୦: ‘ତିତଲି’ ପ୍ରଭାବରେ ଓଡିଶା ଅପେକ୍ଷା ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ବେଶୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଖବର ମିଳିଛି । ମୁଖ୍ୟତଃ ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ୩ଟି ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍, ବିଜୟନଗରମ୍ ଏବଂ ବିଶାଖାପାଟନମ୍ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ହଜାର ହଜାର ବିଜୁଳି ଖୁଣ୍ଟ ଉପୁଡି ପଡିଥିବାବେଳେ ବଡବଡ ଗଛ ଭାଙ୍ଗି ରାସ୍ତାରେ ପଡିଛି । ଫଳରେ ଗମନାଗମନ ଏକପ୍ରକାର ଠପ୍ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ୩ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ୬୦୦୦ରୁ ୭୦୦ ବିଜୁଳିଖୁଣ୍ଟ ଉପୁଡିପଡିଥିବାରୁ ପାଖାପାଖି ୫ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏବେ ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ତିତଲି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଲାସା ନିକଟରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ କରିଥିଲା ବା ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁଥିଲା । ତିତଲି ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ କଲାବେଳେ ପବନର ଗତି ୧୬୫କିମି ଥିଲା ।

ବାତ୍ୟା ତିତଲି ପ୍ରଭାବରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉପାଡା ଗାଁରେ ସମୁଦ୍ର ପାଣି ଘରେ ପଶିଥିବା ଖବରମିଳିଛି । ବାତ୍ୟା ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ କଲାବେଳେ ସମୁଦ୍ରରେ ୧୦ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚର ଜୁଆର ଆସିବା ଫଳରେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା ।

ସେହିଭଳି ବାତ୍ୟା ତିତଲି ପଲାସା ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟାଇଛି । ରାସ୍ତାଘାଟରେ ଗଛ ପଡିବା ସାଙ୍ଗକୁ ବିଜୁଳି ଖୁଣ୍ଟି ଉପୁଡିଯାଇଥିବାରୁ ବିଜୁଳି ସରବରାହ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ସାଧାରଣ ଜୀବନଯାପନ ଠପ୍ ହୋଇଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଉଦନମ ମଣ୍ଡଳରେ ମଧ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତି ସଙ୍ଗୀନ ହୋଇଛି ।

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଉପରୋକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡିକରେ ବ୍ୟାପକ ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ବିଶେଷକରି କାଜୁ, ନଡିଆଗଛ ସବି ଉପୁଡିଯିବା ଫଳରେ ଚାଷୀ ହତାସ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଧାନ ଫସଲ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ହାଓ୍ବଡାରୁ ଦକ୍ଷିଣକୁ ଯାତାୟତ କରୁଥିବା ରେଳ ସେବା ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି । ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ହିସାବରେ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳକୁ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ରେଳପଥ ବନ୍ଦ କରିଥିବାରୁ ଲୋକେ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts