scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କୃଷକଙ୍କଠୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଯାଏଁ, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିବ ଲାଭ: ନଜର ପକାନ୍ତୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ୮ଟି ବଡ ଘୋଷଣା ଉପରେ

26/03/2020 at 6:27 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୬ ୦୩ ଭାରତ ଏବେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ମୁକାବିଲା କରୁଛି । ସାରା ଦେଶରେ ୨୧ ଦିନ ଯାଏଁ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗ ପାଇଁ ୧.୭୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ- ଦେଶରେ ୮.୬୯ କୋଟି କୃଷକଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏପ୍ରିଲ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ କୃଷକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରେ ଜମା ହେବ ।

ମନରେଗା ଶ୍ରମିକ- ଏହି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଆୟ ଭାବେ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ମୋଟ ୫ କୋଟି ପରିବାର ଏଥିରେ ଉପକୃତ ହେବେ ।

ଗରିବ, ବିଧବା ମହିଳା, ପେନସନ ଭୋଗୀ ଓ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଦୁଇଟି କିସ୍ତୀରେ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ଜନଧନ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ ମହିଳା- ଜନଧନ ଖାତା ଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ମାସିକ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ୩ ମାସ ଯାଏଁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରେ ଏହି ଟଙ୍କା ଜମା ହେବ ।

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ହିତାଧିକାରୀ- ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୩ ମାସ ଯାଏଁ ୩ଟି ମାଗଣା ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ମିଳିବ । ଏଥିରେ ୮.୩ କୋଟି ବିପିଏଲ ପରିବାର ଉପକୃତ ହେବେ ।

ଏସଏଚଜି- ଏସଏଚଜି ମହିଳାଙ୍କୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଲୋନ ଉପରେ କୌଣସି ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଏଥିରେ ୬୩ ଲକ୍ଷ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ସୁଫଳ ମିଳିବ ।

ସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ର- ସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଇପିଏଫ ଆସନ୍ତା ୩ ମାସ ଯାଏଁ ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ୧୦୦ ରୁ କମ କର୍ମଚାରୀ ବା ୧୫ ହଜାରରୁ କମ ଦରମା ପାଉଥିବା ୯୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀ ଥିବା ସଂସ୍ଥାକୁ ଏହାର ଲାଭ ମିଳିବ ।

ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ- ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଫଣ୍ଡ ଗଠନ ହେବ । ଏଥିରେ ୩.୫ କୋଟି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଲାଭ ମିଳିବ ।

   Related Posts