Hari omm 2
hari om films
AKK 2023
AKK2023
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
WEB_F-8
WEB_F-9
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପାର୍କିଂର ଦାମ୍‌ ୭୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଏହି ସହରରେ କାର ପାର୍କ କରିବା ପଡିବ ମହଙ୍ଗା

15/09/2022 at 9:34 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫।୦୯: ପ୍ରାୟତଃ ଆପଣ ପାର୍କିଂ ହାର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଖବର ଶୁଣିଥିବେ। କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୁନିଆର ଏକ ସହର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଯେଉଁଠାରେ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନର ମୂଲ୍ୟ ଶୁଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ। ଏହି ସହର ହେଉଛି ଆମେରିକାର ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋ । ଏହି ସହରରେ ଏକ ‘କାର୍ ପାର୍କିଂ ସ୍ପଟ୍’ର ମୂଲ୍ୟ ୯୦ ହଜାର ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର (୭୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା) ରଖିଛନ୍ତି।

‘ଦି ଇଣ୍ଡିପେଣ୍ଡେଣ୍ଟ୍’ ଅନୁଯାୟୀ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଜଣେ ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ ତାଙ୍କ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନକୁ ୯୦ ହଜାର ଡଲାରରେ ବିକ୍ରି କରି ନିଜ କାର ପାର୍କିଂ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ବିଜ୍ଞାପନ କରିଥିଲେ। ଏହା ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋ ଓରାକଲ୍ ପାର୍କ ଠାରୁ ଏକ ବ୍ଲକ୍ ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଯାହା ସହରର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲୋକଙ୍କ ଘର ଅଟେ । ପ୍ଲଟ୍ ମାର୍କେଟ କରିଥିବା ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ଏଜେଣ୍ଟ ବିଲ୍ ୱିଲିୟମ୍ସ ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍ ଟାଇମ୍ସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଗାଡିରେ ୨୦୦,୦୦୦ ଡଲାର୍ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହାକୁ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ୯୦ ହଜାର ଡଲାର କାହିଁକି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ନାହିଁ? ଏହି ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନକୁ ଦଶ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହାର ମାଲିକମାନେ ୬୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିଲେ। ମାଲିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ନ୍ୟୁୟର୍କକୁ ଯାଇଛନ୍ତି।

ଏହି ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନର କିଣିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ୪୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଟ୍ୟାକ୍ସ ଏବଂ ହୋମ ଟାଉନ ଆସୋସିଏସନ ଫି ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋର ଭାନଗାର୍ଡ ପ୍ରପର୍ଟିଜରେ ଥିବା ଡିସନ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ସହିତ ରିଏଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ଏଜେଣ୍ଟ ଏଲନ୍ ମାର୍ଟିନେଜ୍ ମହଙ୍ଗା ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଏହା ସାଧାରଣ କଥା କହି ପାରିବି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଏହା ଦେଖିଛି। ଏଲନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନର ମୂଲ୍ୟ ୧୫୦,୦୦୦ଡଲାରକୁ ଯାଇଥିବାର ଦେଖିଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୯ରେ ଏକ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନ ୭୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୦୧୩ ରେ ଏହା ୬୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ କିଣାଯାଇଥିଲା। ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବାଇ ଏରିଆରେ ୧୫ ମିଲିୟନ୍ ପାର୍କିଂ ସ୍ପଟ୍, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ଦୁଇଟି ସ୍ପଟ୍ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସ୍ଥାନ ଅଛି ।

   Related Posts