ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ, ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ଦେବୀ ଓ ରକ୍ଷା ଖଡସେ......ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ ୭ ମହିଳା

Published By : Prameya-News7 Bureau | June 10, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୦୬: ମୋଦୀ ସରକାରର ତୃତୀୟ ଅଧ୍ୟାୟ । କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ତୃତୀୟ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୈପଦୀ ମୁର୍ମୁ ପଦ ଓ ଗୋପନୀୟତାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଦ ଓ ଗୋପନୀୟତାର ଶପଥ ପାଠ କରାଇଛନ୍ତି । 

ଜୁନ୍ ୯ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏହି ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଉତ୍ସବ । ଏଥର ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟରେ ୭ ଜଣ ମହିଳା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଚାନ୍ସ । ଏଥିରେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ, ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ଦେବୀ, ଅନୁପ୍ରିୟା ପଟେଲ, ଶୋଭା କରନ୍ଦଲାଜେ, ରକ୍ଷା ଖଡସେ , ସାବିତ୍ରୀ ଠାକୁର ଏବଂ ନେମୁବେନ ବାମ୍ବନିଆ । 

୬୪ ବର୍ଷୀୟ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ରାଜ୍ୟସଭାର ସାଂସଦ । ସେହିଭଳି ୫୫ ବର୍ଷୀୟ ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ଦେବୀ ଝାଡଖଣ୍ଡର କୋଡର୍ମା ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ରକ୍ଷା ଖଡସେ ହେଉଛନ୍ତି ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟର ସବୁଠାରୁ କନିଷ୍ଠ ମହିଳା ମନ୍ତ୍ରୀ । 

୧-ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ:

୩୧ ମେ ୨୦୧୯ରେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କର୍ପୋରେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଭାରତର ୨୮ ତମ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ମହିଳା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ସୀତାରମଣ ୨୦୦୬ ରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । 

୨୦୧୦ରେ ଦଳର ଜାତୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୪ରେ, ସୀତାରମଣ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର କନିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରୁ ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୫୯ରେ ତାମିଲନାଡୁର ମଦୁରାଇରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

2-ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ଦେବୀ:

ଝାଡଖଣ୍ଡରୁ ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ଦେବୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ସାଂସଦ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୯ରେ ସେ କୋଡରମାଙ୍କ ଠାରୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ବିଜେପି ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କରିଥିଲା । ଏଥର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରକାଶ କରି ସେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ଦେବୀଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ହେଉଛି ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ଦେବୀ ଯାଦବ । 

ସେ ଝାଡଖଣ୍ଡର କୋଡର୍ମା ସହରର ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟ । ସେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ଦଳର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତିଥିଲେ। ସେ ବିଜେପିର ଜାତୀୟ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଜନତା ଦଳରେ ଥିଲେ । ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ଦେବୀ ଥିଲେ ଆରଜେଡିରେ ।

3-ଅନୁପ୍ରିୟା ପଟେଲ:

ଅନୁପ୍ରିୟା ପଟେଲ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜନୀତିରେ ଜଣେ ଯୁବ ମହିଳା ଚେହେରା । ସେ ତାଙ୍କ ପିତା ସୋନେଲାଲଙ୍କ ପାର୍ଟି ଅପନା ଡାଲ (S) କୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରନ୍ତି । ଆପ୍ନା ଦଳ ଦଳକୁ ଦୁଇଟି ଦଳରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି, ଅନୁପ୍ରିଆ ପଟେଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ Ap ହୋଇଥିବା ଆପ୍ନା ଡାଲ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମାତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ହୋଇଥିବା ଆପ୍ନା ଦଳ (କୃଷ୍ଣ ପଟେଲ ଦଳ)। ଅନୁପ୍ରିଆ ପଟେଲ ୨୯ ଏପ୍ରିଲ ୧୯୮୧ରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କାନପୁରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

4-ଶୋଭା କରନ୍ଦଲାଜେ:

ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ହୋଇଥିବା ଶୋଭା କରନ୍ଦଲାଜେ ପୁଣି ଥରେ ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଶୋଭା ମୋଦୀ ସରକାର ୨.୦ ରେ କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ । ୫୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଶୋଭା ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସ୍ନାତକ ଏବଂ ସମାଜବିଜ୍ଞାନରେ ଏମ କରିଛନ୍ତି । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୟେଦୁରୁପ୍ପାଙ୍କ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶୋଭା କରାଣ୍ଡଲେଜଙ୍କୁ ଗଣନା କରାଯାଇଛି । ବିଜେପି ସହିତ ତାଙ୍କର ମିଳନ ପ୍ରାୟ ୨୫ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା । 

5-ରକ୍ଷା ଖଡସେ:

ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ରକ୍ଷା ଖଡସେ ବି.ସି. ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି । ୩୭ ବର୍ଷୀୟ ରକ୍ଷା ଖଡସେ ହେଉଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଜେପି ନେତା ଏକନାଥ ଖାଡସେଙ୍କ ବୋହୂ। ଖଡସେ ୨୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସାଂସଦ ହୋଇଥିଲେ। ରାଧାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ନିଖିଲ ଖାଡସେ ନିଜକୁ ଗୁଳି କରି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।

୬-ସାବିତ୍ରୀ ଠାକୁର:

ଧର ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ଜିତିଥିବା ଆଦିବାସୀ ନେତା ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମାଲୱା ଏବଂ ନିମାର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଗୃହ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବେ। ୪୬ ବର୍ଷୀୟ ସାବିତ୍ରୀ ଠାକୁର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବିଜେପିର ଆଦିବାସୀ ଚେହେରା । ସେ ୨୦୦୪ ରୁ ୨୦୦୯  ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ପଞ୍ଚାୟତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ ୨୦୧୪ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସାଂସଦ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୦୨୪ରେ ପୁଣି ଥରେ ବିଜେପି ସାଂସଦ ହୋଇଛନ୍ତି ।

୭-ନିମୁବେନ୍ ବମ୍‌ଭାନିଆ:

ନିମୁବେନ ଗୁଜୁରାଟର ଭବନଗରର ଜଣେ ସାଂସଦ। ଜଣେ ରାଜନେତା ହେବା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଜଣେ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ମେୟର ଥିଲେ । ଭବନଗରର ତତ୍କାଳୀନ ସାଂସଦ ଭାରତୀବନ ଶାୟଲଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ କାଟି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କୁ ସାଢେ ଚାରି ଲକ୍ଷ ଭୋଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ । ସେ ତେଲପଡା କୋଲି ସମ୍ପ୍ରଦାୟରୁ ଆସିଛନ୍ତି । ନିମୁବେନ୍ ୧୯୬୬ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନାମ ଜୟନ୍ତୀ ଭାଇ ବମ୍‌ଭାନିଆ ସେ ବିଜ୍ଞାନରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ସେ ବି.ଇଡ୍‌ ବି କରିଛନ୍ତି । 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.