scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କରୋନା ମୁକାବିଲା ଆହୁରି କଡ଼ା: ଏକାଠି ହେବେ ନାହିଁ ୭ ଲୋକ, କ୍ୟାଣ୍ଟିନ- ହୋଟେଲ ଏବଂ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବି କଟକଣା

20/03/2020 at 9:09 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୦/୩: ସାରା ବିଶ୍ବରେ ୧୮୬ ଦେଶରେ ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା କରୋନାକୁ ନେଇ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବଢିଲା କଟକଣା। ଓଡିଶାରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପଜିଟିଭ୍ କେଶ୍ ରିପୋର୍ଟ ହେବା ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ଅଘୋଷିତ କର୍ଫ୍ୟୁ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି। ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ୭ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକାଠି ହେବା ଉପରେ ଲାଗିଲା ଅଙ୍କୁଶ। SC/ST ହଷ୍ଟେଲ ଗୁଡ଼ିକୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ଜୁନ୍ ୨୫ ଯାଏଁ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

କରୋନା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସରକାରୀ ମିଟିଂ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି  ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ବାର୍, କଫି ସପ୍, କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଆଦି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଟ୍ୟାକ୍ସି, ଅଟୋରିକ୍ସା ଭଳି ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ମଧ୍ୟ କଟକଣା ଜାରୀ ହୋଇଛି ।         

ରାଜ୍ୟରେ ୨ୟ କରୋନା ପଜିଟିଭଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଛନ୍ତି ୪୬ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୩ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ଅବଜରଭେସନରେ ରଖାଯାଇଛି। ବାକି ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି  ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।  ୨ୟ ପଜିଟିଭ ରୋଗୀଙ୍କ ବୟସ ୧୯ ବର୍ଷ ଏବଂ ସେ ଲଣ୍ଡନରୁ ଫେରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ତେବେ ଏହି ରୋଗୀ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ କେମିତି ଆସିଲେ । ସେନେଇ ତନାଘନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।

ସେପଟେ, ଆଶ୍ବସ୍ତି ବିଷୟ ହେଉଛିଯେ, ପ୍ରଥମ ରୋଗୀଙ୍କ  ସ୍ବସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଭଲ ଅଛି । ତେବେ, ସରକାର କରୋନାର ଭୟାବହତାକୁ ଦେଖି ଅଧିକ କଟକଣା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଆଜିଠାରୁ ବାହାରେ ୭ ଜଣ ଏକାଠି ହେବା ଏବଂ  ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ୭ ଜଣ ଏକତ୍ର ବସିବା ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି ।  ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ କରୋନା ଛଡା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସରକାରୀ ମିଟିଂ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।  ଏପରିକି କ୍ୟାବିନେଟ ମିଟିଂ ମଧ୍ୟ ଭିଡିଓ କନଫେରନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ ।

ସେପଟେ, ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ବାର୍, କଫି ସପ୍, କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଆଦି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଟ୍ୟାକ୍ସି, ଅଟୋରିକ୍ସା ଭଳି ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ମଧ୍ୟ କଟକଣା ଜାରୀ ହୋଇଛି । ଅଟୋ, ଟ୍ୟାକ୍ସି ଦିନେ ଛଡ଼ା ଦିନେ ଯାତାୟତ କରିବେ । ଜୟନ୍ତୀ, ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ ଆଦି ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । SC/ST  ଛାତ୍ରାବାସକୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ଜୁନ ୧୫ ଯାଏ ବନ୍ଦ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୩ ମାସ ଆଗୁଆ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ସେହିଭଳି ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲାଯିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତର ଏବଂ ସ୍ବସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ସେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି । ସଚେତନ ଏବଂ ସତର୍କତା ହିଁ ଏହି ମହାମାରୀ କବଳରୁ ରାଜ୍ୟକୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।  

   Related Posts