scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଢେଙ୍କାନାଳରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ୭ଟି ହାତୀ ମୃତ

27/10/2018 at 8:54 AM

ଢେଙ୍କାନାଳ ୨୭|୧୦: ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ଲାଗି ୭ଟି ହାତୀ ମୃତ । ଢେଙ୍କାନାଳ ଓଡ଼ାପଡ଼ା ନିକଟ କମଳାଙ୍ଗ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀପଠାରେ ଘଟିଛି ଏଭଳି ଅଘଟଣ । ରେଲୱେ ଟ୍ରାକ୍ ପାଇଁ ବିଛା ଯାଇଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ହାତୀ ମରିଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ହାତୀପଲରେ ୧୩ରୁ ଅଧିକ ହାତୀ ଥିଲେ । ହାତୀ ପଲ ରେଲୱେ ଟ୍ରାକ୍ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ଲାଗି ଯାଇଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ୭ହାତୀ ମରି ପଡିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ସୌଭାଗ୍ୟ ବଶତଃ ବଞ୍ଚି ଯାଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ହାତୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଦେଖି ସ୍ଥାନୀୟ ଗାଁ ଲୋକ ବନବିଭାଗକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ବନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ନେଇ ତଦନ୍ତ ହେବ । ତେବେ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବରେ ଜଣା ପଡୁଛି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ଲାଗି ୭ ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ରେଲୱେ ଟ୍ରାକ୍ ପାଇଁ ବିଛା ଯାଇଥିବା ତାର ଲାଗି ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ତେବେ ରେଳ ବିଭାଗ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି ।

ଗତ ୧୮ବର୍ଷ ଭିତରେ ୧୮୦ରୁ ଅଧିକ ହାତୀ କେବଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ଲାଗି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଅନୁଗୋଳରେ ସର୍ବାଧିକ ହାତୀ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବା ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି । ଜଙ୍ଗଲ ଭିତର ଦେଇ ଯାଇଥିବା ହାଇ ଭୋଲଟେଜ୍ ତାର ହାତୀପଲ ପାଇଁ ଘାତକ ହେଉଛି । ଦାନ୍ତ ପାଇଁ ହାତୀ ଶିକାର ସହ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ସମସ୍ୟା, ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ବଡ କାରଣ ହୋଇଛି । ଜଙ୍ଗଲ କମିଯିବା ଫଳରେ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲରେ ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଜନବସତି ଆଡକୁ ଚାଲି ଆସୁଛନ୍ତି ହାତୀ । ହାତୀ-ମଣିଷ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଉଛନ୍ତି । ଏସବୁ ହାତୀ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ୍ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁର ୧୫ପ୍ରତିଶତ କେବଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ଲାଗିବା ଯୋଗୁଁ ହେଉଛି ।  ଜଙ୍ଗଲ  ଭିତରେ ଯେଉଁ ଉଚ୍ଚତାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ଯିବା କଥା, ସେହି ଗାଇଡଲାଇନ୍ ପାଳନ ହେଉନାହିଁ । ପୁଣି ଅନେକ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ତାର ଓହଳି ପଡୁଛି । ଯାହା ହାତୀଙ୍କ ଯିବା ଆସିବା ବାଟରେ ବିପଦ ସାଜୁଛି । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଦୋଷ କାହାର ତାହା ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ । ତାଠୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହାତୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ କାହାର ଦାୟିତ୍ବ । ହାତୀ କରିଡରରେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ହେଉନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ଯାହାର ପରିଣାମ ସ୍ବରୂପ ଅନେକ ସମୟରେ ଏପରି ଅଘଟଣମାନ ଘଟୁଛି ।

   Related Posts