vridhi excotica
ori homes
vridhi excotica
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନରେ ଋଷର ଘନଘନ ଆକ୍ରମଣ, ଲୁହାଂସ୍କକୁ କବଜା କଲା ପୁଟିନ ସେନା
  • ||
  • ସେୟାର ବଜାରରେ ଉତ୍ସାହ : ଆରମ୍ଭରୁ ସବୁଜ ରଙ୍ଗରେ ଖୋଲିଲା ସେନସେକ୍ସ ଓ ନିଫ୍ଟି
  • ||
  • ‘ଶିବସେନାକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଚି ବିଜେପି’ : ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଉଦ୍ଧବ
  • ||
  • କାହିଁକି ମ୍ୟାଚରେ ପଛେଇଗଲା ଭାରତ ? କାରଣ କହିଲେ ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ୍
  • ||
  • ଭୂମିକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଆଣ୍ଡାମାନ-ନିକୋବର, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୫.୦
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଅଧିକ ଭିଜିବ ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲା
  • ||
  • ବୁମରାହଙ୍କ ପଡିଆ ଛାଡିବା ଟିମ୍‌କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଦୁଇଟି ରିଭ୍ୟୁ ବରବାଦ କଲେ ପନ୍ତ
  • ||

ନିଜକୁ ଫିଟ୍‌ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କି ? ନିୟମିତ ୬ଟି ଜିନିଷକୁ ଡାଏଟ୍‌ରେ କରନ୍ତୁ ସାମିଲ୍‌

22/05/2022 at 2:39 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨।୦୫ : ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା ଚାପ ଏବଂ ଦୂଷିତ ପରିବେଶ ହିଁ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ହିଁ କମ୍‌ ବୟସରୁ ବହୁତ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତ୍ବଚା ଓ ଚର୍ମ ସମ୍ବଦ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଯୁବା ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ବହୁତ କିଛି କରନ୍ତି। ଯେମିତିକି ଡାଏଟ୍‌ ସହ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା । ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ବୟସ୍କ ଦେଖାଯିବା ତେବେ ଲୋକମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ପୁରୁଣା କିନ୍ତୁ ଥଟ୍ଟା ବୋଲି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେବେ। ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଆବଶ୍ୟକ । ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ବିଶେଷ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଉଛି ଯାହାର ଆଣ୍ଟି-ଏଜିଙ୍ଗ୍ ପ୍ରଭାବ ଅଛି। ଏହା ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଦୈନିକ ଦିନରେ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟକୁ ଡାଏଟ୍‌ରେ ସାମିଲ୍‌ କରନ୍ତୁ ।

ବନ୍ଧାକୋବି-ବନ୍ଧା କୋବି ଏପରି ଏକ ପରିବା ପନିପରିବା ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ଥାଏ। ଯାହା ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ୍ ପ୍ରାଧାନ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଏହାର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣ୍ଟି-ଏଜିଙ୍ଗ୍କୁ ଉପକାର କରିଥାଏ। କୋବିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଭିଟାମିନ୍ ଡି ସହିତ ମିଶି ଚର୍ମ କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ରୋକିଥାଏ ଏବଂ ଆମକୁ କ୍ଷତିକାରକ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ।

ଗାଜର-ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ଗାଜର ଆମକୁ ରକ୍ଷା କରେ । କାହିଁକି ନା  ଗାଜର ଖାଇବା ଦ୍ବାରା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ କମ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ। କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ହୁଏ ଏବଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଗାଜରକୁ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଥିବା  ଶରୀରରେ ଅନେକ ଭିଟାମିନ୍‌ ପରିଣତ ହୁଏ।

ଅଙ୍ଗୁର-ଅଙ୍ଗୁର ଏପରି ଏକ ଫଳ ଯାହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ସତେଜ୍‌ ଅନୁଭବ କରିବେ। ଏହି ଫଳରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ । ଯାହାକି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର କୋଷଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷତିକାରକ ଜୀବାଣୁ ସହିତ ଲଢି ପାରିବ । ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଶକ୍ତି ଶାଳି କିରଣ କ୍ଷୟକ୍ଷତିରୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ।

ପିଆଜ-ପ୍ରତିଦିନ ଆମେ ପିଆଜ୍‌ ଖାଇବା ଉଚିତ୍‌। କାରଣ ପିଆଜ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ଅନେକ ରୋଗକୁ ମାତ୍‌ ଦେଇଥାଏ। ଭଲ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ରସୁଣ ପରି, ପିଆଜରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଜନିତ ଉପକାର ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ।

ଟମାଟୋ –ଟମାଟୋରେ ବହୁତ ଭଲ ଉତ୍ସ ରହିଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଏଥିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଯାହା ମସ୍ତିଷ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଟମାଟୋରେ ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ବିରୋଧୀ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଏଜିଂ ଗୁଣ ରହିଛି । ଯାହା ଟମାଟୋକୁ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ତ୍ବଚା ଉଜ୍ବଳ ହୋଇଥାଏ।

ପାଳଙ୍ଗ- ସାଧାରଣତଃ ପାଳଙ୍ଗରେ ଭିଟାମିନ୍‌- ସି ର ଉତ୍ସ  ରହିଥାଏ । ବଢୁଥିବା ବୟସରେ ଯଦି ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବରେ ପାଳଙ୍ଗ ଖାଇବେ ତାହାଲେ ସୁସ୍ଥ ରହିବେ। ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ଏଜିଙ୍ଗ୍ ଗୁଣ ରହିଛି ଏବଂ ଆଖି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏହା ବହୁତ ଭଲ । ପାଳଙ୍ଗରେ ଫୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍ ଭରପୂର ରହିଥାଏ।

   Related Posts