scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

4G ରୁ 5G ହେବ ଓଡ଼ିଶା : ସୋଆ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ବିନୀ ବୈଷ୍ଣବ, ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

5/01/2023 at 7:57 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୫।୦୧ : 4G ରୁ 5G ହେବ ଓଡ଼ିଶା । ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନୂତନ ଯୁଗ । ଗୁରୁବାରଠୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ 5-G ସେବା । କେନ୍ଦ୍ର ଟେଲିକମ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ବିନୀ ବୈଷ୍ଣବ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯିବ। ଏଥିସହିତ ରାଜ୍ୟର ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଶହେଟି ଫୋର୍ -ଜି ମୋବାଇଲ୍ ଟାୱାର ମଧ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରାଯିବ। କଟକ ଭୁବନେଶ୍ବର ସମେତ କିଛି ପ୍ରମୁଖ ସହରରେ 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ଭୁବନେଶ୍ବର ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସଂଧାନ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ୟାମ୍ପସ ଟୁରେ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଏହି ସେବାର ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ଟେଲିକମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ବିନୀ ବୈଷ୍ଣବ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଟେଲିକମ୍ ସହ ଜଡ଼ିତ କିଛି ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମଧ୍ୟ ହେବ । ରିଲାୟନ୍ସ ଜିଓ ଏବଂ ଏୟାରଟେଲ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ 5G ସେବା ଯୋଗାଇବେ। ଉଭୟ କମ୍ପାନି ଆଜି 5Gର ଡେମୋ ଦେଖାଇବେ । ଏଥିସହିତ ୪୦ ଟି ଷ୍ଟାଟଅପ୍ କମ୍ପାନୀ ଯେଉଁମାନେ ଫାଇଭ୍ ଜିକୁ ନେଇ ନିଜର ବିଜନେସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ତଦାରଖ କରିଛନ୍ତି ବିଏସଏନଏଲ ଓ ଦୂର ସଞ୍ଚାରର ବରିଷ୍ଠ ପଦାଧିକାରୀମାନେ । ଏହି ଲଞ୍ଜିଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ୫ ଓ ୬ ତାରିଖ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ । ଫାଇଭ୍ ଜି ଚାଲୁ ହେଲେ ଶିଳ୍ପ, କୃଷି, ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଗମନାଗମନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଯୋଗାଯୋଗର ନୂଆ କୌଶଳର ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇପାରିବ ।

ସେହିପିରି ଆଜି ବିଏସଏନଲ ନିଜର ୧୦୦ଟି 4G ମୋବାଇଲ ଟାୱାର ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ଉପହାର ଦେବ । ଏହି ଟାୱାରଗୁଡ଼ିକ ଗ୍ରମାଞ୍ଚଳ, ନକ୍ସଲ ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ଆଗାମୀ ବର୍ଷକ ଭିତରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୬୫୦ ଟାୱାର ବସିବ । ସ୍ବେଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ସବୁ ଫୋର ଜି ଟାୱାର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।

   Related Posts