AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଜଟଣୀ କନ୍ତିଆରେ ଫୁଟିଲା ବୋମା, ବ୍ୟବସାୟୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଖୋଲୁଛି ଗୋପାଳ ଗୁମର, ୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଚାଲିଛି ମାରାଥନ ଜେରା
  • ||
  • ପାରାଦ୍ୱୀପ: ବାଇକ୍‌ ଓ କାର୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଆହତ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ: ଥରୁଛି ଶିମିଳିପାଳ, ଉପର ବାର୍‌ହା କାମୁଡ଼ାରେ ତାପମାତ୍ରା ସର୍ବନିମ୍ନ ୪ଡିଗ୍ରୀ
  • ||

୨୦୨୨ରେ ଇରାନରେ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି ଫାଶୀ, ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ

6/12/2022 at 6:25 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇରାନ ୨୦୨୨ରେ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପାଶୀ ଦଣ୍ଡ ଦେଇଛି । ମାନବାଧିକାର ସଂଗଠନ ଅନୁସାରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ବହୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ନରୱେ ସ୍ଥିତ ସଂସ୍ଥା ଇରାନ ହ୍ୟୁମନ ରାଇଟ୍ସ (ଆଇଏଚଆର) କହିଛି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଇରାନରେ ଅତି କମରେ ୫୦୪ ଜଣଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାସହ ଫାଶୀର ଅତିରିକ୍ତ ମାମଲା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ଉପରେ ସଂସ୍ଥା ଏବେ ବି କାମ କରୁଛି ।

ଏହି ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଅଧିକାରୀ ଶାସନ ବିରୋଧୀ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ସାମିଲ ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବାହର କରିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ରବିବାର ଇସ୍ରାଏଲର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଚାରି ଜଣଙ୍କୁ ଇରାନରେ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଇରାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦଣ୍ଡ ଘୋଷଣାର ଚାରି ଦିନ ପରେ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଅଭିଯୋଗଙ୍କୁ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଆଇନଗତ ମାର୍ଗ ନଥାଏ ।

ଆଇଏଚଆର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବିନା କୌଣସି ଉଚିତ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କୋର୍ଟର ରୁଦ୍ଧ ଦ୍ୱାର ଭିତରେ ନିରକ୍ଷେପ ଶୁଣାଣି ବିନା ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଛି । ତାଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହି ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସାମାଜିକ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ଇସଲାମୀ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ବିଫଳତା ଉପରୁ ଲୋକଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ହଟାଇବା । ଆଇଏଚଆର ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ସଂଖ୍ୟା ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ । ଆଇଏଚଆରର ଡାଟା ଅନୁସାରେ ୨୦୨୧ରେ ଅତି କମରେ ୩୩୩ ଜଣଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ଯାହା ୨୦୨୦ ମସିହାର ୨୬୭ ତୁଳନାରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ । ତେବେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ତିନି ନାବାଳିକା ସହ ୨୬ ଜଣ ଏପରି ଅଭିଯୋଗର ସାମନା କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ମିଳିପାରେ ।   

   Related Posts