scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସୋଆରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ୪୯ତମ ISTE ନ୍ୟାସନାଲ ଆନୁଆଲ ଫ୍ୟାକଲଟୀ କନଭେସନ୍‌

29/11/2019 at 10:05 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୯।୧୧ –  ସୋଆରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ୪୯ତମ ISTE ନ୍ୟାସନାଲ ଆନୁଆଲ ଫ୍ୟାକଲଟୀ କନ୍‌ଭେସନ୍‌ । ଏହି ଦୁଇ ଦିନିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କ୍ରାଇସିସ୍‌ ଇନ୍‌ ଟେକ୍ନିକାଲ ଏଜୁକେସନ ଶିର୍ଷକ ଉପରେ ଆଲୋଚନ ହେଉଛି । ଏହି ଅବସରରେ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ରରେ ଅତୁଳନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ସୋଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ମନୋଜ ରଞ୍ଜନ ନାୟକଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

  କ୍ରାଇସିସ୍‌ ଇନ୍‌ ଟେକ୍ନିକାଲ ଏଜୁକେସନ । ଭାରତବର୍ଷରେ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଏବେ ସଙ୍କଟଜନକ ସ୍ଥିତିରେ । ତେବେ ଏଥିରେ ହତୋତ୍ସାହିତ ନହୋଇ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବେ ମୁକାବିଲା କରି ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାରେ ଅଧିକ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପଡିବ । ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସଂଧାନ ଡିମ୍‌ଡ୍‌ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟିରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ୪୯ତମ ISTE ନ୍ୟାସନାଲ ଆନୁଆଲ ଫ୍ୟାକଲଟୀ କନ୍‌ଭୋକେସନରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହା କହିଛନ୍ତି ‘ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ’ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଫେସର ଅନୀଲ ଦତ୍ତାତ୍ରେୟ ସହସ୍ର ବୁଦ୍ଧେ ।

ଚଳିତ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରେ ସମଗ୍ର ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୩ ହଜାର ୨୦୦ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଙ୍ଗ କଲେଜରେ ସମୁଦାୟ ୧୪ ଲକ୍ଷ ସିଟରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଖାଲି ପଡିଛି । ତେବେ, ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ପୁଣି ଥରେ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ହେଲେ, ପାଠ୍ୟକ୍ରମକୁ ଅଧିକ ଯୁଗୋପଯୋଗୀ  କରିବାକୁ ପଡିବ । ଶ୍ରେଣୀରେ ଚିରାଚରିତ ଢଙ୍ଗରେ ପାଠପଢା ଉପରେ ମାତ୍ରାଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ନଦେଇ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଧୁନିକ ପଦ୍ଧତିରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ ଉଚିତ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୃଜନଶୀଳତା, ସକରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । ସେହିଭଳି ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ଏବଂ ସିଟ ଖାଲି ପଢୁଥିବା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ତାଲା ପକାଇବା ବଦଳରେ ସେଗୁଡିକ ପୁଣି କିପରି ଚାଲିପାରିବ ସେଥିପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବାକୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।  

ସୋଆରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ୨-ଦିନିଆ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆନ୍ନା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଏମ. କେ. ସୁରପ୍ପା ଏବଂ ବିଜୁପଟ୍ଟନାୟକ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥି ସହ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ରରେ ଅତୁଳନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ସୋଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଭାପତି ପ୍ରଫେସର ମନୋଜ ରଞ୍ଜନ ନାୟକଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ସୋଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଲଯର ପ୍ରଫେସର ପି. କେ. ନନ୍ଦ ଏହି ସମ୍ମାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts