scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମନ୍ଦିର ତଳେ ରହସ୍ୟମୟ ଗୁମ୍ଫା, ଖନନ ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ୪୮ଶହ ଫୁଟ୍‌ର ସୁଡ଼ଙ୍ଗ

9/11/2022 at 5:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମନ୍ଦିର ତଳେ ରହସ୍ୟମୟ ଗୁମ୍ଫ । ଇଜିପ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ବାରା ଖନନ ପରେ ବିଶାଳ ସୁଡ଼ଙ୍ଗର ସନ୍ଧାନ ମିଳିଛି । ସୁଡ଼ଙ୍ଗର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ୪୮ଶହ ଫୁଟ୍ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହାର ଉଚ୍ଚତା ୬ଫୁଟ୍ ରହିଛି । ପଥରକୁ ସ୍ତର ସ୍ତର କରି କାଟି ଏହାକୁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଏହି ସୁଡ଼ଙ୍ଗ  ଇଜିପ୍ଟର ପୁରାତନ କୀର୍ତ୍ତିରାଜୀ ତପୋସିରିସ ମୈଗ୍ନା ମନ୍ଦିର ତଳେ ରହିଛି । ଏହାର ନିର୍ମାଣ ଶୈଳୀ ଗ୍ରୀକ୍‌ର ସାମୋସ ଦ୍ବୀପରେ ମିଳିଥିବା ୟୁପଲିନୋସ୍ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ସହିତ ସମାନତା ରହିଛି । ୟୁପଲିନୋସ୍ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ପ୍ରାଚୀନ ସଭ୍ୟତାର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚକୋଟିର କଳା ଓ ସ୍ଥାପତ୍ୟର ବଳିଷ୍ଠ ପ୍ରମାଣ ।  

ମିଶର ଲୋକ ପ୍ରିୟ ରାଣୀ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କ ସମାଧି ଖୋଜିବାବେଳେ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ପ୍ରାଚୀନ ତପୋସିରିସ ମୈଗ୍ନା ମନ୍ଦିର ତଳେ ଖନନ ସମୟରେ ବିଶାଳ ସୁଡ଼ଙ୍ଗକୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଛି ଇଜିପ୍ଟର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ। ସୈନ ଡେମିଙ୍ଗୋ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ବବିତ୍ କ୍ୟାଥଲିନ୍ ମାଣ୍ଟିନେଜଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ମିଶର ରାଣୀ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଓ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକ ମାର୍କ ଏଣ୍ଟିନିଙ୍କୁ ମାରି ଏକ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ସମାଧି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ତଳେ ଥିବା ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଖୋଜିଲେ ରାଣୀଙ୍କ ସମାଧିର ସନ୍ଧାନ ଲଗାଇହେବ ।

ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ଇଜିପ୍ଟର ଏଲେକ୍ଜେଣ୍ଡ୍ରିଆ ସହର ପାଖରେ ରହିଛି । ପୁରାତନ କାଳରେ ଇଜିପ୍ଟର ରାଜଧାନୀ ଥିଲା ଏଲେକ୍ଜେଣ୍ଡ୍ରିଆ । ମିଶର ଶାସକ ଟାଲେମୀ ଦ୍ବିତୀୟ ଫେଲାଡେଫ୍ଲସ ଏହି ସହରର ସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ । ତେଣୁ ରାଣୀ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କ ସମାଧି ଏଠାରେ ମିଳିବାର ବହୁ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏକ ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଅନୁସନ୍ଧାନ ହେବ ବୋଲି କ୍ୟାଥଲିନ୍ ମାଣ୍ଟିନେଜ କହିଛନ୍ତି ।   

   Related Posts