scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କେନେଲ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଡଗ୍‌ ଶୋ’ରେ ୪୦ ପ୍ରଜାତିର ୪୫୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ କୁକୁର: ଦେଖନ୍ତୁ ଏମାନଙ୍କୁ

13/01/2019 at 8:46 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୩|୧: ଓଡିଶା କେନେଲ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଡୋଗ ଶୋ ଆଜି ଉଦଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଚଳିତ ଥର ‘ ଦ ଅଲ ବ୍ରିଡ ଚମ୍ପାୟାନ ସିପ୍ ଡୋଗ ଶୋ’ ରେ ୪୦ ପ୍ରଜାତିର ୪୫୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ କୁକୁର ଏହି ଡୋଗ ଶୋ ରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ।

କମ ଅନ୍ । ସିଟ୍ ହିୟର । ଗୋ ଦେୟାର । ସିଟ୍ ସାଇଲେଣ୍ଟଲି । ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଏଭଳି ଇସାରାରେ ଚାଲୁଥିଲେ କୁକୁର । ରିଙ୍ଗରେ ରିଙ୍ଗରେ ଦେଖାଉଥିଲେ ଦକ୍ଷତା । ମାଲିକଙ୍କ ପାଦରେ ପାଦ ମିଶାଇ ଚାଲୁଥିଲେ । ବସ କହିଲେ ବସୁଥିଲେ । ଉଠ କହିଲେ ଉଠୁଥିଲେ । ପଟିରେ ବଲ ଧରି ମାଲିକଙ୍କ ମାଲିକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଉଥିଲେ । ଯାହା ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭରପୁର ମନୋରଞ୍ଜନର ଖୋରାକ ଯୋଗାଉଥିଲା ।

କୁକୁରମାନଙ୍କ ଏଭଳି କିଛି ନିଅରା କାରନାମା ଦେଖିବାକୁ ମଳିଥିଲା ‘ ଦ ଅଲ ବ୍ରିଡ ଚମ୍ପାୟାନ ସିପ୍ ଡୋଗ ଶୋ ରେ । ଓଡିଶା କେନେଲ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଡୋଗ ଶୋ ର ଉଦଯାପନୀ ଦିବସରେ ଦ ଅଲ ବ୍ରିଡ ଚମ୍ପାୟାନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଥିଲା ।

ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ତଥା ମାଳିକଙ୍କ ସହ ସେମାନେ ଭାଗ ନେଇ ବିଚାରକଙ୍କ ନଜରକୁ ଆସିଥିଲେ । ଓଡିଶା ସମେତ, ନାଗପୁର ମୁମ୍ବାଇ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆସିଥିବା କୁକୁରଙ୍କ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ଥିଲା ।  ଜର୍ମାନ ସେଫର୍ଡ, ଗୋଲଡେନ ରେଟ୍ରିଭର, ବେଲଜିଆ ମାଲିନଇସ ସମେତ ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ରିଡର କୁକୁର ମଧ୍ୟ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ସାଜିଥିଲା ।

ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଥିଲା । ସେପଟେ କୁକରଙ୍କ ପ୍ରତିଟି ଷ୍ଟେପକୁ ବି ବିଚାରକମାନେ ତୀକ୍ଷ୍ଣଭାବେ ନଜର ରଖିଥିଲେ । ଚଳିତ ଥର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଥିଲା ଇଣ୍ଡିଆନ ବ୍ରିଡ କୁକୁର ।

ଚଳିତ ଥର ଦୁଇ ଦିନିଆ ଡଗ୍‌ ଶୋ ରେ ୪୦ ଟି ପ୍ରଜାତିର କୁକୁର ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ସେପଟେ ୪୫୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ କୁକୁର ରିଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗରେ ଜଲଓ୍ବା ଦେଖାଇଥିଲେ । ଡଗ୍‌ ଶୋରେ ୧୧ ଟି ମାନଦଣ୍ଡକୁ ନଜରରେ ରଖି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ କିଏ ଚମ୍ପିୟାନ ହେବ ତହା ନିର୍ଧାରଣ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts