scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କଟକରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କଲାଣି ଜଣ୍ଡିସ୍ : ଦୂଷିତ ପାନୀୟ ଜଳ ଏବଂ ଜଳବାହୀ ସଂକ୍ରମଣ ମୁଖ୍ୟକାରଣ

27/10/2018 at 7:25 PM

କଟକ ୨୭/୧୦ : କଟକରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କଲାଣି ଜଣ୍ଡିସ୍ । ଗଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସାହିକୁ ଡେଉଁଛି ରୋଗ । ପିଇବା ପାଣି ସଙ୍କ୍ରମଣରୁ ଜଣ୍ଡିସ ବ୍ୟାପୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଳ ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଇଛି ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । ତେବେ ପାଣି ସଙ୍କ୍ରମଣ ଅଭିଯୋଗକୁ ସିଏମସି କମିଶନର ଅସ୍ବୀକାର କରୁଥିବା ବେଳେ ସ୍ବୀକାର କରିଛି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । …

ସାଧାରଣତଃ ଖରା ଦିନେ କଟକ ସହରରେ ଜଣ୍ଡିସର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏଥର ଶୀତ ଦିନେ ଫେରିଛି ଜଣ୍ଡିସଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସାହିରେ ନିଜର କାୟା ବିସ୍ତାର କଲାଣି କାଠଗଡା ସାହିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୪୫ ଜଣ ଜଣ୍ଡିସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ତିତଲୀ ଜନିତ ବର୍ଷାରେ ପୁରା ସହର ଜଳବନ୍ଦୀ ହୋଇଥିଲା । ଜଳବନ୍ଦୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ପିଇବା ପାଣି ସଂକ୍ରମଣରୁ ଜଣ୍ଡିସ ବ୍ୟାପୁଥିବା ସାଧାରଣ ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କାଠଗଡା ସାହି ଓ ମହା ସାହିରୁ ଜଳନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଇଛି କିଛି ରକ୍ତ ନମୂନା ବି ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି

ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ହାଲୋଜେନି ବଟିକା ବାଣ୍ଟିଛି । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀମାନେ ବି ସଚେତନତା ରାଲି କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ସିଏମସି କମିଶନର ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କମିଟି କଥାରେ ରହୁନି ତାଳମେଳ । ପିଇବା ପାଣି ସଂକ୍ରମଣକୁ ସିଏମସି କମିଶନର ଅସ୍ବୀକାର କରୁଥିବା ବେଳେ ସ୍ବୀକାର କରିଛି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ । ଏବେଠୁ ସଜାଗ ନହେଲେ ଆଗକୁ ପରିସ୍ଥିତି ଭୟାବହ ହେବ ନିଶ୍ଚିତ ।

   Related Posts