suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି: ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ୧୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ନୀତି ବିଳମ୍ବ, ଦର୍ଶନ ନପାଇ ଭକ୍ତ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||

ଫେସବୁକ ଓ ଜିଓ ମଧ୍ୟରେ ୪୩ ହଜାର କୋଟିର କାରବାର, ଚିନ୍ତାରେ ଆମାଜନ୍ ଓ ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ୍

24/04/2020 at 5:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୪|୦୪:    ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ କମ୍ପାନୀ ଫେସ୍‌ବୁକ୍ ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ ବିତଶାଳୀ ରିଲାନ୍ସ ଇଣ୍ଟ୍ରଷ୍ଟିଜ୍‌ର ମାଲିକ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ୪୩ ହଜାର ୫୭୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିବେଶ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ରିଲାନ୍ସ ଜିଓ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଜାରି ପ୍ରେସ୍‌ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏହାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପେସ୍‌ବୁକ୍‌ ୪୩ ହଜାର ୫୭୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରି ୯.୯୯ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ କିଣିଛି ।

ଏହି ନିବେଶ ନେଇ ଜିଓ କହିଛି ଯେ, ଫେସ୍‌ବୁକ୍ ଓ ଜିଓ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମ ଅନେକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ପ୍ରଦ୍ୟୋଗୀକଂପାନୀରେ ଏତେ କମ୍‌ ଅଂଶଧନ କିଣିବା ପାଇଁ ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ନିବେଶ ହୋଇଛି । ଭାରତରେ କୌଣସି ପ୍ରଦ୍ୟୋଗୀ କଂପାନୀରେ ପୂର୍ବରୁ ଏହିପରି ବଡ ଧରଣର ନିବେଶ ହୋଇନଥିଲା । ଜିଓ ଓ ଫେସ୍‌ବୁକ ମଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି ପରେ ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଅଂଶଧନ ଶ୍ରେଣୀରେ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ର ଭାଗୀଦାରୀ ଅଧିକ ରହିବ ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହା ଭାଗିଦାରୀ ଆମାଜାନ, ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ ଓ ଗୁଗୁଲ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ଫେସବୁକ ସାହାଯ୍ୟରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଜିଓ ମାର୍ଟ ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ ଓ ଆମାଜାନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିବ । ଭାରତରେ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀର ଭବିଷ୍ୟତ ଭଲ ରହିଛି । ୨୦୧୮ରେ ଏହାର କାରବାର ୩୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଥିବା ବେଳେ ୨୦୨୮ରେ ଏହା ୨୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ ପହଁଚିବ ।

ଜିଓ ମାର୍ଟ ପ୍ରଥମେ ଗ୍ରୋସରୀ ସାମଗ୍ରୀରେ ନିଜର ଦବଦବା ଜାହିର କରିବ । ଗ୍ରାହକମାନେ ମୋବାଇଲ କନେକ୍ସନ, ଟେଲିଭିଜନ, ମ୍ୟୁଜିକ ଭଳି ସେବା ରିଲିଆନ୍ସରୁ କ୍ରୟ କରିପାରିବେ ।ଏହାକୁ ନେଇ ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ ଓ ଆମାଜାନର ଚିନ୍ତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କାରଣ ଜିଓ ମାର୍ଟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିପାରିବ ।

ବିଶେଷଜ୍ଞ ସଲମାନ ବାରିସଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଫେସବୁକ ଓ ଜିଓର ଏହି ଭାଗିଦାରୀରେ ରିଲିଆନ୍ସ ଓ ଫେସବୁକ ଭାରତୀୟ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତି ଜାହିର କରିବ । ଫୋନ-ପେ, ପେଟିଏମ, ଗୁଗୁଲ ପେ, ଆମାଜନ ପେ ଭଳି କମ୍ପାନୀ ଲାଭରେ ରହିବେ । ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟରେ ୫ ଗୁଣା କାରବାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ ୧ ଲକ୍ଷ ଡଲାରରେ ପହଁଚିଯିବ । ଭାରତରେ ଫେସବୁକର ୩୨.୮ କୋଟି ୟୁଜର ରହିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ମେସେଜିଂ ଆପ୍ ହ୍ଲାଟସଆପରେ ୪୦ କୋଟି ୟୁଜର ରହିଛନ୍ତି । ଏହି ଭାଗିଦାରୀ ବିଶ୍ୱ ତଥା ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ହେବ ।

   Related Posts