ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ୮ରୁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ : ନେତା ବାଛିବେ ଜନତା, ଭୋଟ ଦେବେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର
  • ||

୨୦୨୧ରେ ୪୨ ପ୍ରତିଶତ କମିଛି ଫେକ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ମାମଲା: ଏନସିଆରବି ରିପୋର୍ଟ  

30/08/2022 at 7:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଦେଶରେ ଫେକ୍ ନ୍ୟୁଜ ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରାଇମ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋର (ଏନସିଆରବି)ର ସଦ୍ୟ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ସାମନାକୁ ଆସିଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଆଇପିସିର ଧାରା ୫୦୫ ଅନୁସାରେ ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ୪୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏହି ଧାରାରେ ଫେକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏବଂ ମିଛ ନ୍ୟୁଜ ପ୍ରଚାର କଲେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥାଏ।  

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ଏହିପରି ୪୮୬ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୨୦ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧,୫୨୭ ଏବଂ ୨୦୨୨ରେ ଏହା ୮୮୨ ରହିଛି ।

ତେବେ ଲଗାତାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି ସୂଚୀରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି । ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଆଇପିସିର ଧାରା ୫୦୫ରେ ମୋଟ ୨୧୮ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି । ଏହା ପଛକୁ ତାମିଲନାଡୁରେ ୧୩୯, ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶରେ ୧୨୯, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ୮୨ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୬୬ଟି କେସ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଓଡ଼ିଶା, ମିଜୋରାମ, ଗୋଆ ଏବଂ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଭୁଲ ସୂଚନା ପ୍ରସାରଣ ନେଇ ଗୋଟିଏ ବି ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇ ନଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ।   

   Related Posts