ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଡବିଲ: ପୁରୁଣା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଯୁବକକୁ ଛୁରାମାଡ଼, ଅତର୍କିତ ଆକ୍ରମଣରେ ଆକବର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ଆରକିଟେକ୍ଟ, ଆର୍ଥିକ କାରବାର ନେଇ ହୋଇପାରେ ଜେରା
  • ||

ସଜେଇ ହେଉଛି ବିଜୁ ମୈଦାନ, କଳିଙ୍ଗ ବାଲିଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ପଡିବ ୪୦୦ ଷ୍ଟଲ୍

5/11/2022 at 5:26 PM

ପାରାଦୀପ: ସଜେଇ ହେଉଛି ବିଜୁ ମୈଦାନ  | ଆସିଲେଣି ବ୍ୟବସାୟୀ  | ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରାୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ  | କଳିଙ୍ଗ ବାଲିଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ହୋଇ ଉଠିଲେଣି ତତ୍ପର | ଆଉ ମାତ୍ର କେଇ ଘଣ୍ଟାର ଅପେକ୍ଷା  | ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ନୌବାଣିଜ୍ୟ , କଳା ଓ ବୀରତ୍ୱର ଗାଥା ଗାରିମାକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରୁଥିବା ପାରାଦୀପ କଳିଙ୍ଗ ବାଲିଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରଦାର  | ପ୍ରଶାସନ ଠାରୁ ବ୍ୟବସାୟୀ ସମସ୍ତେ ହୋଇ ଉଠିଛନ୍ତି ତତ୍ପର  |

କରୋନାର ଦୁଇ ବର୍ଷର କଟକଣା ପରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମହାସମାରୋହରେ ପାଳିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ପାରାଦୀପ କଳିଙ୍ଗ ବାଲିଯାତ୍ରା  | ସେଥିପାଇଁ ସମୁଦ୍ର କୂଳ ବିଜୁ ମୈଦାନରେ ଏବେ ଚାଲିଛି ଜୋରସୋରରେ ସାଜସଜ୍ଜା ଷ୍ଟଲ୍ ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ  | ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ ଷ୍ଟଲ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସିଛନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନେ  |

ଆସନ୍ତା ୭ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟା ରୁ ଏହା ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉଦଘାଟନ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତା ୧୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ବାଲିଯାତ୍ରା  | ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ନଥିବା ବେଳେ ପାରାଦୀପ୍ ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ଲୋକ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଛନ୍ତି ଏହି ବଳୀଯାତ୍ରା କୁ  | ଦିନ ରାତି ଚାଲିବ ଖିଆପିଆ ଆଉ ଘରକରଣା ଜିନିଷ ର କିଣାକିଣି  | ଯାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟି ରେ ରଖି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଉଛି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ତା |

ବାଲିଯାତ୍ରାର ବିଜୁ ମୈଦାନରେ ପ୍ରତିଦିନ ବିଶିଷ୍ଠ ଅତିଥିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଓଡିଆ ଜାତିର ଗୌରବ ମୟ ଇତିହାସର ହେବ ସ୍ମୃତି ଚାରଣ  | ଏହା ପରେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରର କଳାକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଝୁମିବେ ଦର୍ଶକ  | ଚଳିତ ବର୍ଷ ବେଶ୍ ଉଚ୍ଚକୋଟୀର କଳାକାର ଏହି ମଂଚ ରେ ସେମାନଙ୍କର କଳା ନୈପୁଣ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଥିବାବେଳେ, ଆୟୋଜକ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ଯ କରାଯାଇଛି ଢେର୍ ବ୍ୟବସ୍ତା  |

ପାରାଦୀପ୍ ର ଏହା ଏକ ଗଣପର୍ବ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଘରେ ଘରେ ଏବେ ବନ୍ଧୁ ଜ୍ଞାତି କୁଟୁମ୍ବ ଙ୍କ ଭିଡ ମଧ୍ଯ ଜମିବାକୁ ବସିଲାଣି  | ଚଳିତ ବର୍ଷ କଳିଙ୍ଗ ବାଲିଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସମଗ୍ର୍ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ କରୁଥିବା ବେଳେ ପ୍ରବଳ ଜନସମାଗମ ହେବାର ମଧ୍ଯ ଲକ୍ଷ୍ଯ ରଖାଯାଇଛି|

   Related Posts