oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇରାନ ବିମାନରେ ବୋମା ଆତଙ୍କ ପରେ ହାଇଆଲର୍ଟ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବତରଣ ଲାଗି ମିଳିଲାନି ଅନୁମତି
  • ||
  • ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୫ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗତିନାଶିନୀ, ପୀଠରେ ମହାନବମୀ ପୂଜା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୮ ପରେ ପୁଣି ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ୬୪ ବର୍ଷରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା
  • ||

ଉର୍ଷ ଉତ୍ସବ ଉପରେ କରୋନା କଟକଣା, ଖାନକା ପରିସର ଖାଁ ଖାଁ, ଭାଙ୍ଗିଲା ୪୦ ବର୍ଷର ପରମ୍ପରା

22/12/2020 at 10:44 PM

ଭଦ୍ରକ ୨୨।୧୨: ଭଦକ୍ର ପାଳନ ହେଉଛି ପିରବାବା ମୁଜାହିଦେ ଏ ମିଲତଙ୍କ ୪୧ ତମ ପବିତ୍ର ଉର୍ସ ପର୍ବ । ଦୁଇଦିନ ଧରି ପାଳନ ହେଉଥିବା ଏହି ଉର୍ଷ ପର୍ବ ଏଥର ଫିକା ପଡିଛି। ଖାନକା ନିକଟରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନି କି ଦୋକାନ ବଜାର ପଡି ନାହିଁ । ତେବେ କାରୋନା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ୪୦ ବର୍ଷ ହେବ ପାଳିତ ହେଉଥିବା ଏହି ଉର୍ଷ ପର୍ବର ଏଥର ପରମ୍ପରା ଭାଙ୍ଗିଛି ।

ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ଧାମନଗର ସ୍ଥିତ ଖାନକା ସରିଫ ଠାରେ ପିରବାବା ହଜୁର ମୁଜାହିଦ ଏ ମିଲତ ଅଲହାଜ ସାହା ହଜରତ ହବିବୁର ରାହେମାନଙ୍କ ପବିତ୍ର ଉର୍ଷ ପର୍ବ । ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ପାଳିତ ହୁଏ ଏହି ଉର୍ଷ ପର୍ବ । ଏଥର ଉର୍ଷ ପର୍ବ ୪୧ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରୁଛି । କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ଼ କଟକଣା ପାଇଁ ପୂର୍ବ ଭଳି ପାଳିତ ହେଉନାହିଁ । କାରୋନା ପାଇଁ ୪୦ ବର୍ଷର ପରମ୍ପରା ଭଙ୍ଗ ହୋଇଛି। ଉର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନିକ କଟକଣା ଜାରି ରହିଛି ।

ଖାନକା ପରିସରରେ ମାତ୍ର ୭ ଜଣଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ପାଇଁ ଅନୁମତି ରହିଛି। ଖାନକା ମଧ୍ୟକୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ଫାଟକକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି ଓ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ମୃତୟନ ରହିଛନ୍ତି । ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ କଟକଣା ରଖାଯାଇଛି । ଉର୍ଷ କମିଟିର କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ କହିବା କଥା ଏଥର କାରୋନା ପାଇଁ ସବୁ ଆୟୋଜନ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଖାନକା ଓ ମଜାର ପରିସରକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ ଅଛି। ପ୍ରଶାସନର ନିୟମକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଉଛୁ । ସମସ୍ତ କଟକଣାକୁ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରୁଛୁ । ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ମାତ୍ର ୭ ଜଣ ନମାଜ ପଢିବେ। ମୁଜାହିଦ ଏ ମିଲତଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ ଯେମିତି କାରୋନା ଦୂର ହେଉ ।

ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଧାମନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ୪ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ଜଣେ ଏସ୍ଡ଼ିପିଓ, ୪ଜଣ ଆଇଆଇସି  ମଧ୍ୟ ମୃତୟନ ହୋଇଛନ୍ତି । ସାମୂହିକ ନମାଜ ପାଠକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ହେଉଥିବା ଚଦର ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଓ ଲଙ୍ଗରକୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରଖିଛି ଉର୍ଷ କମିଟି । ତେବେ ଏଥର ମିନା ବଜାର ସାଙ୍ଗକୁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସାୟୀ ମଧ୍ୟ ଆସିନାହାନ୍ତି । କାରୋନା ପାଇଁ ଦେଶ ବାହାରୁ ଓ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ନ ଆସିବା ପାଇଁ କମିଟି ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା । ଯେଉଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମାନେ ଆସୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଫାଟକ ନିକଟରୁ ହିଁ ଫେରୁଛନ୍ତି । ତେଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ସାହ ନାହିଁ।

   Related Posts