oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଭଞ୍ଜବିହାର କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ରେ ବାଘ ! ଭୟଭୀତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ, ବନ ବିଭାଗର ପାଟ୍ରୋଲିଂ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୨୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଉଗ୍ରରୂପ ରୂପ ନେଲା ପାରିବାରିକ କଳହ, ଜୀବନ ହାରିଦେଲେ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ
  • ||
  • ୫ ଦୋକାନ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ସାର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୧୪ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ପୂଜାରେ ଭିଜିବ ପାର୍ବଣ, ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ୨୬ରୁ ୨୯ ଯାଏ ନିର୍ଦ୍ଧୁମ ଛେଚିବ
  • ||

୩୭ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମିଳିଥାଏ କମ୍ ଦରମା-ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ

2/03/2021 at 6:47 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨/୦୩ : ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ କରୋନା ଦେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଗତି କରୁଛି। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଖୁଲାସା ହୋଇଛି ଯେ ଭାରତର କର୍ମଜୀବି ମହିଳା କରୋନା ସମୟରେ ଅଧିକ ଚାପ ଦେଇ ଗତି କରିଛନ୍ତି। ଅନଲାଇନ ନେଟୱାର୍କ ଲିଙ୍କ୍ଡ ଇନ ଅପରଚ୍ୟୁନିଟି ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ୨୦୨୧ (LinkedIn Opportunity Index 2021) ର ଏକ ସର୍ଭେରେ ନିଷ୍କର୍ସ ବାହାର କରାଯାଇଛି। ସର୍ଭେରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିଦେଶରେ କାମ କରୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଭାରତର କର୍ମଜୀବି ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଚାପ ପଡିଛି।

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏସିଆ ପାସିଫିକ୍ ଦେଶରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ଓ ଦରମା ପାଇଁ ବହୁତ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାକୁ ପଡିଛି ଏବଂ ଅନେକ ଜାଗାରେ ପକ୍ଷପାତର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଛି। ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ କମ ଦରମା ଦିଆଯାଉଛି। ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୬୦% ଆଞ୍ଚଳିକ ହାରାହାରି ତୁଳନାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପଦୋନ୍ନତି, ବେତନ ବୃଦ୍ଧି କିମ୍ବା କାର୍ଯ୍ୟ ଅଫର ମିଳେନାହିଁ।

ଭାରତର ୩୭ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଜୀବି ମହିଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ୍ ମଉକା ମିଳିଥାଏ। ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସହମତ। ଏହି ମହିଳାମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ ଦରମା ମିଳିଥାଏ।

ସର୍ଭେରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ପିଲାଙ୍କ ଦେଖାଶୁଣା କରିବା ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଥିଲା। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ ଯୋଗୁଁ କର୍ମଜୀବି ମା’ମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମସ୍ୟା ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଛି। ଏବେ ୧୦ ରୁ ୭ (୭୭ ପ୍ରତିଶତ) ମହିଳାଙ୍କ ସମୟ ପିଲାଙ୍କ ଦେଖାଶୁଣାରେ କଟିଯାଉଛି। ୫ରୁ ଜଣେ ଅର୍ଥାତ ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ପିଲାଙ୍କ ଦେଖାଶୁଣା କରୁଛନ୍ତି।

ଭାରତର ଲିଙ୍କ୍ଡ ଇନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରୁଚି ଆନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ କର୍ମଜୀବି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଚାକିରୀ ସୁରକ୍ଷା ବହୁତ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

   Related Posts