vridhi excotica
ratha jatra live
star kirano
ori homes
vridhi excotica
ratha jatra live
star kirano
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଇରାନରେ ଫସିଥିବା ୩୪୦ ଭାରତୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବିଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର ଲାଗି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର…

28/02/2020 at 9:18 PM

ଗୁଜୁରାଟ୨୮/୨: ୩୪୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଇରାନରୁ ଉଦ୍ଧାର ଲାଗି ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ କି, କରୋନା ଭାଇରସ ଜନିତ କଟକଣା କାରଣରୁ ଇରାନର ଏକ ବନ୍ଦରରେ ଅଟକି ରହିଛନ୍ତି। ଗୁଜୁରାଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମଣ ପାଟକର ଗୁରୁବାର ଦିନ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଇ-ମେଲ ଜରିଆରେ ବନ ଓ ଆଦିବାସୀ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ପାଟକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଥିବା କିଛି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଡାକିବା ପରେ ସେମାନେ ଏହି ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଭୟ କାରଣରୁ ପ୍ରାୟ ୩୪୦ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଇରାନର ବାନ୍ଦରେ-ଇ-ଚିରୁରେ ଅଟକି ରହିଛନ୍ତି। କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଶ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରୀ ପାଟକର ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଘରକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।ପାଟକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉମରଗାମ ଏବଂ ଭାଲସାଡର ଅନ୍ୟ ଆଖପାଖ ଗାଁର ଅଛନ୍ତି। ଏହି ୩୪୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଗୁଜୁରାଟର ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ତାମିଲନାଡୁ ପରି ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଜଣେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କଠାରୁ କଲ ପାଇବା ପରେ ପାଟକର ସେମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ ଏସ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏହି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ଦେଶ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ ଏବଂ ବିମାନବନ୍ଦରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ବିଜେପି ନେତା କହିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବି କହିଛନ୍ତି ଯେ, “କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଭୟ କାରଣରୁ ଇରାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସେମାନଙ୍କୁ ଯିବାକୁ ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଇରାନରୁ ସମସ୍ତ ବିମାନ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି। ଆମକୁ ଏଠାରେ ଆଘାତ ଲାଗିଛି ଏବଂ ସାହାଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବି ଜଣଙ୍କ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts