ଗାଜା ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରୁ ୩୨ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ବାହାର କଲା WHO, ଏବେ ବି ଫସିଛନ୍ତି ୧୫୦ ରୋଗୀ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ

Published By : Prameya-News7 Bureau | February 21, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୦୨: ଗାଜାରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ଏବଂ ବନ୍ଧକ ମୁକ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ ମଧ୍ୟରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ରଫାହକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛି। ସେ ମଧ୍ୟ ଭୂତଳ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ଖାନ ୟୁନିସର ନାସିର ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ୩୨ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହିପରି ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଦ୍ଵିତୀୟ ଥଇଥାନ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଫସି ରହିଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ରୋଗୀ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ସେ ଏବେବି ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି। କାହିଁକି ନା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଓ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଠପ ହୋଇଛି।

ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଏଜେନ୍ସି ୟୁନିସେଫ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଉତ୍ତର ଗାଜାର ୬ଜଣ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ପୁଷ୍ଟିହୀନ। ପାଲେଷ୍ଟାଇନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନାସିର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସୁବିଧା ନଷ୍ଟ ହେତୁ ଆଠ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚାପ ପାଇଁ ସେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗାଜାରେ ୨୯,୧୯୫ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ଇସ୍ରାଏଲ ନିକଟରେ ହମାସ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏବଂ ବନ୍ଧକମାନଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ନାସିର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସୈନ୍ୟମାନେ ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ। ଯାହା ସେଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ବଢାଇ ଦେଇଥିଲା। WHO ଟ୍ୱିଟରରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୩୦ ରୋଗୀ ଏବଂ ୧୫ ଜଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଅଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଇସ୍ରାଏଲ ରଫାହ ଚାରିପାଖରେ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛି।

wp:embed {"url":"https://www.prameyanews7.com/major-accident-in-lakhisarai-8-killed/","type":"wp-embed","providerNameSlug":"prameya-news-7"}
https://www.prameyanews7.com/major-accident-in-lakhisarai-8-killed/
/wp:embed

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.