suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁରୈନାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏୟାରଫୋର୍ସର ସୁଖୋଇ-୩୦ ଓ ମିରାଜ୍-୨୦୦୦ ଫାଇଟର ଜେଟ୍ କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଜେରୁଜେଲମ୍‌ରେ ପ୍ରାର୍ଥନାସ୍ଥଳରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା, ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ୮ମୃତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ବୋଲେରୋ ଓ ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୩ ମୃତ ଗୁରୁତର
  • ||

ବଡ ଖବର : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଲେ ସୂଚନା, ଭାରତରେ ୩୦ଟି କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

6/05/2020 at 10:34 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬।୫ : ସାରା ବିଶ୍ବରେ ବ୍ୟାପିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସର ଔଷଧ ଏବଂ ଟୀକା ବିକଶିତ କରିବାରେ ସବୁ ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଦେଶ ଏଥିରେ ସଫଳ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି । ଏଭଳି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଏକ ଭଲ ଖବର ଆସିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରୟାସର ବିସ୍ତୃତ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଭାରତରେ ୩୦ରୁ ଅଧିକ ଟୀକା ବିକଶିତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କରୋନା ଟୀକା ବିକାଶ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଭାରତର ପ୍ରୟାସର ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

କରୋନା ଟୀକା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ପିଏମଓ) ଦ୍ବାରା ସ୍ଥାପିତ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ (ଭିଟିଏଫ୍) ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଲାବୋରେଟୋରୀଗୁଡିକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ପାଇଁ ରୋଗୀର ନମୁନାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । ସରକାର ଅନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟରେ ଏହିପରି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଜୈବ-ନମୁନା ଏବଂ ଡାଟା ସେୟାର ପାଇଁ ବିସ୍ତୃତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ବୈଠକରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୩୦ରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ଟୀକା ଉପରେ କାମ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କିଛି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ସଂକ୍ରମଣ ସହ ଲଢିବା ପାଇଁ ଏହିପରି ଅନ୍ୟ ଔଷଧ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉଦ୍ଭିଦର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ଏବଂ କିଛି ଉତ୍ପାଦ ମଧ୍ୟ ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରସ୍ ଗୁଣ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଔଷଧ ବିକଶିତ କରିବାରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ, ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସମସ୍ତେ ଏକାଠି କାମ କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ଟୀକା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଟୀକା ବିକାଶ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଅଭିନବ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଗୁଣବତ୍ତା, ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ଏବଂ ବିଶ୍ବର ଉପସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ।

   Related Posts